|
Najczęściej jest to spowodowane przez zagnieżdżanie się w tkaninie włókien obcych, pochodzących z innych materiałów, np. z odzieży. Lekka szorstkość może się też czasami pojawiać pod wpływem kurzu domowego. Pilling jest normalną cechą tkanin gładkich, zwłaszcza bawełnianych, nie zmniejsza wytrzymałości ani żywotności mebli. Efekt pillingu można łatwo usunąć z powierzchni materiału, przy pomocy maszynek powszechnie dostępnych w sieci sklepów z artykułami gospodarstwa domowego.
Cieniowanie
Efekt wizualny polegający na wrażeniu różnic w barwie poszczególnych części obicia, pojawiający się przy pewnych kątach padania światła, spowodowany przez jednokierunkowe ułożenie włókien. Efekt ten zaobserwować można przykładowo w kanapach narożnikowych: padające światło odbija się od tapicerki pod różnymi kątami, w zależności od położenia danych części mebla. Cieniowanie stanowi naturalną właściwość wszystkich welurów (welur tkany jest w jednym kierunku). W żadnym przypadku nie jest wadą technologiczną produktu, ani nie świadczy o złej lub obniżonej jakości obicia.
Zgniecenia włókien (odciski)
Pod wpływem ciężaru osoby siedzącej, a także naturalnej wilgoci (potu) i temperatury jej ciała, na siedzisku mebla może pojawić się odcisk. Jest to efekt podobny do prasowania, powstający na skutek przylgnięcia do siebie poszczególnych włókien tkaniny. Jest to typowe zjawisko związane z użytkowaniem tkanin welurowych (podobnie jak aksamitów czy niektórych wykładzin), nie świadczące o obniżonej jakości materiału.
Transfer kolorów
Jest to zjawisko polegające na oddawaniu przez tkaninę części barwnika, co w przypadku mocnych, nasyconych kolorów może być przyczyną zabarwienia innych tkanin, mających styczność z meblem (np. jasnej odzieży). Transfer kolorów występuje w przypadkach, gdy molekuły (mikrocząsteczki) włókien są mniejsze od molekuł barwnika, barwnik nie jest w stanie wniknąć w głąb włókna, lecz jakoby oblepia je, i przez to jest łatwiejszy do wytrącenia. Najczęściej zjawisko to powstaje w przypadku styczności dwóch tkanin typu „mikrofibra”.
Krzysztof Sowa
autor: / źódło: / opracowanie:
Kler SA
|