Czarna księga kobiet z pewnością stanie się ważnym głosem w debacie na temat praw kobiet w roku 2007 – Roku Równości. Jak pisze we wstępie Sandrine Treiner: „Ta książka nie jest listą skarg, ale wręcz przeciwnie: wyrazem determinacji.”
Czarna księga kobiet złożona z artykułów, raportów, świadectw międzynarodowego zespołu autorów to pierwsza publikacja ukazująca tak szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet na świecie. Podzielona jest na części odpowiadające hasłom deklaracji ONZ z 1993 roku poświęconej eliminacji przemocy wobec kobiet: Bezpieczeństwo, Nietykalność osobista, Wolność, Godność, Równość. Artykuły dotyczą tematów takich jak honorowe zabójstwa, gwałt jako narzędzie wojny, selektywna aborcja, rytualne okaleczanie, gwałty małżeńskie i przemoc domowa, prawo do opieki lekarskiej i do aborcji, ochrona przed AIDS, wymuszone małżeństwa, prostytucja i handel kobietami, turystyka seksualna i współczesne niewolnictwo, dyskryminacja kobiet homoseksualnych, nierówny dostęp do edukacji i nierówności na rynku pracy. Raportom towarzyszą międzynarodowe akty prawne dotyczące praw kobiet.
Polskie wydanie Czarnej księgi kobiet wzbogacamy o teksty poświęcone sytuacji kobiet w Polsce, autorek takich jak: prof. Magdalena Środa (na temat kobiet i religii), Monika Płatek (na temat tego, czy polskie prawo chroni kobiety), prof. Małgorzata Fuszara (na temat kobiet w polskiej polityce), Wanda Nowicka (na temat praw reprodukcyjnych).
"Czarna księga kobiet" pod redakcją Christine Ockrent w księgarniach już od 1 marca!