Posiada także swoiste cechy, takie jak faktura, drobne zadrapania, blizny i innego rodzaju znamiona powstałe przed procesem garbowania, które świadczą o jej naturalnym pochodzeniu. Dobry skórzany fotel czy sofa jest jak dobre wino. Z upływem lat nabiera swoistych cech nadających mu niepowtarzalnego uroku i klasy. Skóry meblowe dostępne są w kilku gatunkach, które różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale również grubością, miękkością, fakturą. Wyczuwalne są różnice w dotyku.
Skóry semianilinowe - to elita skór - grupa skór o najwyższych walorach estetycznych. Są one miłe i przyjemne w dotyku, niezwykle miękkie i delikatne. Skóry semianilinowe posiadają najbardziej zwięzłą strukturę splotu włókien kolagenowych. Skóry z tego gatunku polecane są szczególnie na meble miękkie, puszyste ponieważ potęgują to wrażenie.
Skóry grube - to skóry o najwyższych walorach użytkowych, o grubości 1,3–1,5 mm. (pozostałe grupy skór posiadają grubość 0,8–1,0 mm) Skóry z tej grupy są miękkie i „mięsiste” w dotyku, posiadają zwięzłą strukturę splotu włókien, dzięki czemu są wytrzymałe na rozciąganie. Grubość tych skór, jak i ich wysoka jakość, sprawia, iż proces fałdowania w tej grupie postępuje najwolniej, są one najbardziej wytrzymałe.