|
W zależności od zastosowanej metody złuszczanie naskórka możemy wykonać za pomocą mikrodermabrazji, eksfoliacji kwasami owocowymi (AHA) i peelingu ziołowego.
Mikrodemabrazja (mikropeeling kontrolowany)
Mikrodemabrazja jest jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Polega na usunięciu - ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą specjalnego urządzenia.
W czasie kontrolowanej mikrodermabrazji zostaje utworzone podciśnienie za pomocą próżni, która uruchamia strumień kryształków wodorotlenku glinu. Kryształy są nanoszone na skórę (uderzają w powierzchnię skóry) za pomocą specjalnego urządzenia ręcznego, które jest przesuwane po skórze i w ten sposób delikatnie usuwane są górne warstwy naskórka. Równocześnie kryształy wraz z usuniętym zrogowaciałym naskórkiem są pochłaniane i zbierane w oddzielnym pojemniku.
Mówimy tu o kontrolowanej mikrodermabrazji, ponieważ zarówno zrogowacenie naskórka, które należy usunąć jak i intensywność zabiegu (głębokość peelingu) są oceniane i dobierane indywidualnie przez kosmetyczkę. Ta cecha sprawia, że jest to technika bardzo bezpieczna, która góruje nad innymi meto-dami peelingu. Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych, ponieważ złuszczanie następuje stopniowo, warstwa po warstwie i zawsze odbywa się w obrębie wierzchnich warstw naskórka (epidermy).
Zabieg nie wymaga ograniczenia normalnej aktywności jedynie bardziej wrażliwa skóra może reagować lekkim zaczerwienieniem, które ustępuje po kilku godzinach. Pod kontrola doświadczonej kosmetyczki, niektóre zabiegi mikrodermabrazji można wykonywać nawet przy cerze naczynkowej. Wskazania do mikrodermabrazji: przed zabiegami substancjami aktywnymi (w celu zwiększenia ich skuteczności); generalna regeneracja skóry; atrofia skóry (zanik włókien kolagenowych); mocne zrogowacenie skóry; zaburzenia pigmentacji, przebarwienia; uszkodzenia słoneczne spowodowane promieniami UV; blizny potrądzikowe, rozstępy i cellulit; zanieczyszczenie skóry.
|