|
Wernisaż odbędzie się w czwartek 15 lutego o godz. 16.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 kwietnia 2007 roku.
„Rafał Malczewski i mit Zakopanego” to jedna z największych wystaw w Muzeum Śląskim w 2007 roku. Do pokazania około 300 eksponatów wykorzystane zostaną niemal wszystkie sale (trzy piętra gmachu), zazwyczaj przeznaczone na różnorodne wystawy czasowe.
Rafał Malczewski - malarz, literat, publicysta, taternik, urodził się w 1892 roku w Krakowie. Po ojcu – Jacku Malczewskim - odziedziczył talent plastyczny i wrażliwość na piękno przyrody. Jemu też zawdzięczał zainteresowania malarstwem, literaturą oraz poezją.
Wystawę poświęcono twórczości Rafała Malczewskiego do 1939 roku, zwłaszcza z lat 1918-1939, kiedy mieszkał i tworzył w Zakopanem. Związał się tam z elitą artystyczną i stał się znaną postacią życia kulturalnego miasta. Poza malowaniem, głównie obrazów olejnych oraz akwarel, pisał artykuły do czasopism, uprawiał narciarstwo alpejskie i górskie wspinaczki. Uczestniczył w wielu wyprawach ratowniczych TOPR-u. W 1939 roku musiał opuścić Polskę. Po długiej emigracyjnej tułaczce osiadł w Kanadzie, gdzie zmarł w 1965 roku.
Wystawę podzielono tematycznie na trzy sekwencje. Pierwsza „Zakopiańskie towarzystwo Rafała Malczewskiego” obejmuje lata międzywojenne (1918 – 1939). Zakopane w tym czasie przeżywało okres rozkwitu – sportowego oraz kulturalnego, skupiało bowiem wielu znakomitych artystów. Do grona przyjaciół Rafała należeli m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Zofia i Karol Stryjeńscy, Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Leon Chwistek. Prace Witkacego, Stryjeńskich oraz Chwistka zobaczymy na wystawie. Atmosferę Zakopanego tamtych czasów przywołają m.in. narty, sprzęt taternicki, książki, listy, fotografie, pocztówki, meble, fragmenty strojów, plakaty promujące miasto.
|