|
We współpracy z ekspertami Programu, jego Koordynator prof. Jan Zieliński opracował dla wszystkich chorych na POChP oraz ich bliskich cykl porad zatytułowany „Jak żyć z POChP”. Cykl otwierają porady poświęcone pierwszemu objawowi POChP – kaszlowi.
Kaszel jest pierwszym, najwcześniejszym, objawem choroby. Początkowo pojawia się okresowo, w czasie przedłużających się przeziębień. Później kaszel staje się objawem codziennym, najbardziej dokuczliwym w godzinach rannych. W końcowym okresie choroby kaszel występuje w różnych porach dnia, budzi w nocy ze snu i nie przynosi ulgi. Wielu chorych nie ma trudności z odkasływaniem nadmiaru śluzu z oskrzeli. Są jednak chorzy, którym sprawia to duże trudności i to do nich przede wszystkim skierowane są poniższe rady.
Chory na POChP kaszle, ponieważ w jego oskrzelach zalega śluz. Przewlekłe zapalenie oskrzeli spowodowane paleniem papierosów objawia się wytwarzaniem w oskrzelach nadmiernej ilości śluzu, który można usunąć tylko kaszląc. W zaawansowanym okresie choroby zalegający w oskrzelach śluz utrudnia oddychanie i może powodować uczucie duszności. Jeśli masz trudności z odkasływaniem śluzu może być to spowodowane zagęszczeniem śluzu, który mocno przylega do ściany oskrzela. Sposobem na rozrzedzenie śluzu może być zwiększenie ilości wypijanych płynów. Dwie dodatkowe szklanki, najlepiej wody, na dobę mogą ułatwić odksztuszanie flegmy.
Należy też pamiętać, że dym tytoniowy wysusza śluz oskrzelowy i utrudnia odksztuszanie. Pomóc może zatem zerwanie z nałogiem palenia papierosów. Jeśli mimo to trudności nie ustępują, należy zacząć ćwiczenia efektywnego kaszlu. Efektywny kaszel polega na wykonywaniu pojedynczych energicznych kaszlnięć poprzedzonych kilkoma głębszymi oddechami. Wprowadzone głęboko do płuc powietrze, podczas energicznego kaszlnięcia, przesuwa śluz w kierunku gardła.
|