|
w czasach średniowiecza uważany był za kamień diabelski, przesycony nienawiścią i przynoszący nieszczęścia i zgubę... Pozostaje to w dość dużym kontraście z aktualnymi wierzeniami dotyczącymi tego kamienia.
Pochodzenie słowa "szmaragd"
Nazwa tego kamienia wywodzi się z greckiego słowa smaragdos i ma przypuszczalnie staroindyjskie ub semickie pochodzenie. Słowo to znaczy "zielony kamień"
Wierzenia
Uważa się, że jego zielona barwa wpływa kojąco, wzmacnia nerwy, łagodzi podrażnienia, albowiem jest to barwa otaczającej nas przyrody. Działa też leczniczo na narząd wzroku.
Niektórzy wierzą, że szmaragd porywa do walki ze słabościami i ułomnościami natury ludzkiej. Zsyła próby doświadczenia i daje szanse na rozwój duchowy. Przynosi wyciszenie emocjonalne, sprzyja harmonii, ukojeniu, wpływa na poprawię nastroju, ucisza gniew. Sprzyja również jasnowidzeniu osobie, która posiada wysokie zalety duchowe. Jest szczęśliwym klejnotem zakochanych, chroni swego właściciela przed zdradą.
To kamień dla ludzi urodzonych pod znakiem Raka, jest klejnotem tylko dla wybranych, ludzi mocnych, zdecydowanych.
Słynne szmaragdy
Jest wiele słynnych szmaragdów, które nie zostały pocięte i stoją w muzealnych gablotach na wystawie. Największym z nich jest "Książę Devonshire" sześciościenny graniastosłup wysoki na 6 cm o średnicy 5 cm, ważący 1 383.95 kt. Inne to "Patricia", "Mogul" lub "Gahala".
Spośród kamieni oprawionych najsłynniejsze są:
Korona Andów - złota korona ważąca ponad pół kilograma, w którą oprawiono ponad 453 szmaragdy pochodzące ze skarbca Inków. Największy szmaragd umieszczony w koronie ważył 45 kt, z jej sklepienia wisiało 17 kamieni oszlifowanych na kształt łzy. Wszystkie szmaragdy umieszczone w koronie ważyły w sumie 1500 kt.
|