|
W mniej pewnych rękach ta mocna powieść mogłaby się stać tylko oskarżeniem. Tym, co czyni tę książkę głębszą i bogatszą, jest dar opowiadania Condé, jej skupienie się na bohaterach i sarkastyczne poczucie humoru.
„The New York Times”
Nie da się przeczytać powieści Maryse Condé i nie mieć potem smutniejszego i weselszego zarazem zrozumienia ludzkiego serca, ze wszystkimi jego tajemnymi zawiłościami, jego sprzecznościami i cudami.
„The New York Times Book Review”
Maryse Condé (ur. 1937) – jedna z najwybitniejszych pisarek francuskich z byłych kolonii, literaturoznawca. Autorka piętnastu powieści, sześciu sztuk teatralnych, kilku książek dla dzieci i licznych publikacji naukowych, laureatka m.in. Nagrody Akademii Francuskiej 1988 i Nagrody Marguerite Yourcenar 1999. Urodzona w Gwadelupie na Karaibach, po ukończeniu studiów na Sorbonie pracowała w Gwinei i Senegalu jako nauczycielka oraz w Institute of Language w Ghanie, później w Londynie dla BBC oraz we Francji i USA jako wykładowca uniwersytecki. Pierwszą powieść, Heremakhonon, opublikowała w 1976 roku; sławę przyniosła jej dwuczęściowa saga Ségou (1984–1985), która we Francji stała się bestsellerem. Wydana w 1986 roku, piąta z kolei powieść Maryse Condé – "Ja, Tituba, czarownica z Salem" – została nagrodzona m.in. Grand Prix Littéraire de la Femme 1986.
Przekład z francuskiego Krystyna Arustowicz.
Patronat medialny: ByćKobietą.pl
|