|
jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju psychoruchowego. Ciekawski i ruchliwy malec spotyka na swojej drodze wiele nowych przeszkód i mimo troski rodziców nabije sobie niejednego guza, zanim zacznie pewnie stąpać na własnych nóżkach. Warto więc zawczasu poznać kilka skutecznych sposobów łagodzenia najczęstszych dolegliwości małych odkrywców.
Raczkowanie jest etapem przejściowym z pozycji siedzącej do samodzielnego chodzenia. Dzieci zaczynają raczkować około 9 miesiąca życia, ale nie jest to regułą. Zdarza się bowiem i tak, że maluch pomija ten etap swojego rozwoju i zaczyna od razu chodzić. Jednak zdecydowana większość dzieci bardzo lubi ten sposób lokomocji, gdyż w pozycji poziomej łatwiej im utrzymać równowagę. Innym powodem raczkowania jest także nierównomierny rozwój kończyn – u maluchów rączki są zwykle silniejsze niż nóżki, a równomierny rozkład sił powoduje mniejsze obciążenie mięśni. Dlatego dzieci raczkują często i chętnie, stając się prawdziwymi małymi odkrywcami. W tym okresie wzrastają nie tylko zdolności ruchowe i manualne malców, dzieci stają się też bardziej bystre i wyjątkowo szybko się uczą. Jedno tylko pozostaje bez zmian - mimo, że dziecko jest teraz znacznie bardziej aktywne, jego skóra jest nadal bardzo delikatna i wymaga specjalnej ochrony. Skóra aktywnego malucha jest bowiem znacznie bardziej narażona na powstawanie potówek oraz drobne otarcia naskórka podczas radosnych zabaw.
Wielki świat małych odkrywców
Wraz z możliwością przemieszczania się, rośnie naturalna ciekawość maluchów. Dziecku nie wystarcza już tylko jego pokoik, cały dom staje się miejscem fascynującym i pełnym wyzwań. Ciekawski maluch chce wszystko zobaczyć, a najlepiej wszystkiego dotknąć. Nie chce już siedzieć spokojnie w jednym miejscu i z reguły szybko nudzi się zabawkami, za to uwielbia być stale w ruchu. Dlatego aktywny maluch wymaga zarówno specjalnej uwagi, jak i wyjątkowej pielęgnacji.
|