|
Efektem takiego stanu może być zaniedbanie higieny jamy ustnej, a także nasza dieta czy codzienne przyzwyczajenia. W przypadku nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, często sięgamy po gumę do żucia, która odświeża oddech, ale nie rozwiązuje problemu całkowicie. Warto więc poznać domowe sposoby, które zapewnią nam świeżość na dłużej.
Nieświeży oddech może towarzyszyć nam cały dzień lub występować tylko w jego stałych częściach, np. rano, tuż po przebudzeniu. Halitoza, czyli problem z nieprzyjemnym zapachem w jamie ustnej może być schorzeniem nawracającym lub przewlekłym. Najpopularniejszym powodem jest zaniedbanie higieny jamy ustnej. Zbyt krótkie szczotkowanie zębów oraz nieodpowiednia dieta prowadzą do gromadzenia się kamienia nazębnego, którego efektem jest powstawanie bakterii i grzybów, a następnie rozwój infekcji. Stąd już tylko krok dzieli nas od choroby dziąseł, śluzówki, a także problemów z powstającą próchnicą. Warto wiedzieć, że wśród przyczyn nieprzyjemnego oddechu wyróżnić można także:
Stosowanie nieodpowiednich leków – czyli takich, które wysuszają nasze gardło oraz usta hamując wydzielanie śliny. Halitozę mogą powodować więc leki odwadniające lub przeciw nadciśnieniu tętniczemu.
Palenie papierosów – zawarte w nich substancje smoliste nie tylko zmieniają kolor szkliwa, ale także sprzyjają rozwojowi kamienia nazębnego oraz zwiększają podatność zębów na paradontozę.
Spożywanie cebuli oraz czosnku – warzywa te zawierają duże ilości związków siarki, które są wchłaniane w naszych jelitach, by następnie być wydychane przez płuca. Stąd po ich spożyciu nieprzyjemny zapach może utrzymywać się nawet przez cały dzień.
Spożywanie produktów mlecznych – zawierają one duże ilości wapnia, a więc dobrze wpływają na kości i zęby. Jednak spożywanie produktów mlecznych może także przyczyniać się do powstawania halitozy, zwłaszcza u osób, których organizm nie toleruje laktozy.
Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest żucie gumy, która maskuje zapach nie usuwając go. Istnieją jednak naturalne i skuteczne sposoby walki z tym krępującym problemem. Woda z cytryną posiada właściwości bakteriobójcze, które świetnie neutralizują brzydki zapach z ust. Podobne zastosowanie posiada zielona herbata. Wszystko za sprawą występujących w niej katechin, czyli silnych przeciwutleniaczy, które hamują powstawanie drobnoustrojów mogących przyczynić się do infekcji i chorób jamy ustnej. Możemy sięgnąć również po pietruszkę, która zawierając dużą ilość chlorofilu skutecznie walczy z nieprzyjemnym oddechem. Miłośników bakalii ucieszy fakt, że przy zmniejszaniu skutków halitozy dobrze radzą sobie także orzechy. Zawarte w nich włókna delikatnie czyszczą zęby, jednocześnie zmniejszając ilość obecnych w jamie ustnej bakterii. Oprócz tego, co znajdziemy w naszej kuchni, możemy również wykorzystać profesjonalne produkty dostępne na rynku, np. paski wybielające Rapid White. W ten sposób nie tylko wybielimy nasze zęby, ale również odświeżymy oddech. Warto zastanowić się nad przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, a następnie neutralizować ją wybierając sposób najbardziej dla nas odpowiedni.
|