|
Pomimo tak zwartej budowy utrata śródnaskórkowa wody jest dużo większa niż w skórze. Paznokcie pełnią funkcję ochronną bardzo unerwionych opuszków palców. Łożysko podpaznokciowe bogate jest w naczynia krwionośne, które odżywiają płytkę i powodują różowe zabarwienie paznokci.
Pomiędzy płytką a łożyskiem umiejscowiona jest macierz, która jest miejscem wzrostu paznokcia. Po bokach znajduje się wał paznokciowy, w którym tkwi część tylna i boczna paznokcia. Zakrywa on korzeń.
Fragment paznokcia w kształcie półksiężyca białej barwy to obłączek, inaczej zwany lunulą. Jego białe zabarwienie spowodowane jest mniejszym przyleganiem płytki do łożyska.
Twardość paznokci jest możliwa dzięki zawartości różnych składników mineralnych. Decydują o tym przede wszystkim fosforany, czyli związki wapnia, ale także związki żelaza, magnezu i cynku.
Paznokcie – płytka paznokcia
Paznokcie są często wyznacznikiem naszego zdrowia. Widać na nich jak na kartce, czy cierpimy na niedobory witamin, choroby czy inne przypadłości. Warto zwracać na nie uwagę i nie przegapić sygnałów, jakie nam wysyłają.
Żółte zabarwienie płytki paznokciowej może sygnalizować grzybicę lub problemy z tarczycą i układem oddechowym. Intensywnie czerwone mogą świadczyć o chorobach serca i układu krążenia, zaś białe cętki na paznokciach występują po urazie macierzy. Zmiany w strukturze płytki, takie jak zagłębienia, mogą świadczyć o anemii, liczne dołki o łuszczycy, a rozdwajanie się płytki – o reakcji na leki i detergenty. To tylko kilka przykładowych zmian.
Paznokcie a witaminy
Bez witamin ludzki organizm podupada w każdym calu. Wiotkość skóry, rozstępy, wypadanie włosów, a także kruchość i łamliwość paznokci to tylko kilka objawów. Należy stosować racjonalną dietę, która dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów.
Brak witaminy A – obecnej w marchwi, pomidorze, szpinaku, burakach, sałacie, groszku, morelach, papryce czerwonej, wiśniach, rybach i mleku – może powodować kruchość i łamliwość paznokci. Również biotyna, zawarta w serach, orzechach, słoneczniku, brokułach, kalafiorze, rybach, soi i żółtkach jaj chroni je przed rozdwajaniem, a także ma wpływ na ich szybszy wzrost. Można stosować ją doustnie w formie suplementu diety, należy jednak pamiętać, że suplement nigdy nie zastąpi bogatej w owoce i warzywa, zrównoważonej diety.
Paznokcie – domowe sposoby pielęgnacji
1. Moczenie dłoni
2. Zastosowanie peelingów
3. Zastosowanie masek, żeli i emulsji
4. Skórki i paznokcie
5. Nawilżanie dłoni
|