|
Trudno wyobrazić sobie stół bez tradycyjnych ciast, takich jak babka czy mazurek oraz aromatycznej kawy, podawanej na wiele sposobów. Dlaczego więc nie spróbować ciekawych przepisów łączących te dwie przyjemności?
Ciasto cappuccino
Słodkie i delikatne cappuccino, może okazać się smacznym pomysłem także w postaci ciasta. - Ten tradycyjny włoski napój przyrządzany jest na bazie 25 mililitrowego espresso oraz spienionego mleka, tworzących lekką i aromatyczną kompozycję – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. Jak wykorzystać to połączenie w pysznym deserze? Przygotowania zaczynamy od biszkoptu, do którego po ubiciu białek z cukrem na sztywną pianę, dodajemy żółtka i odrobinę aromatu waniliowego. Kolejnym krokiem jest zmieszanie mąki, proszku do pieczenia i dwóch łyżeczek świeżo zmielonej kawy. - Ze słodkim biszkoptem dobrze komponować się będzie mieszanka z przewagą Arabiki - podpowiada Joanna Sobyra. – By nadać ciastu intensywnego, kawowego aromatu warto w tym celu wykorzystać samodzielnie, świeżo mielone ziarna- dodaje ekspert. Następny etap to przygotowanie masy, którą przełożymy biszkopt. Najprostszym sposobem jest ubicie śmietanki kremówki z 300 mililitrami mleka i odrobiną żelatyny. Upieczone ciasto przekrajamy na pół, przekładamy kremem, pozostawiając około 1/3 jego objętości do pokrycia wierzchu. Na koniec całość posypujemy obficie wiórkami czekoladowymi lub kakao.
Włoska babka w towarzystwie kawy
Wielkanocna babka nie musi co roku wyglądać i smakować tak samo. Inspirując się włoskim przepisem na drożdżową „Colomba di Pasqua”, możemy przygotować własny wariant tego przysmaku, w zależności od naszych kulinarnych upodobań. Podstawą każdego przepisu na wypiek o tradycyjnym, wielkanocnym kształcie gołębia jest ciasto drożdżowe, które łączymy z dowolnym rodzajem i ilością ulubionych bakalii. Sprawdzonym sposobem jest dodanie do ciasta, jeszcze przed upieczeniem, likieru migdałowego. Ten włoski specjał wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem i ciekawą strukturą. Co ważne, długo pozostaje świeży i wilgotny wewnątrz, a jednocześnie przyjemnie chrupiący na zewnątrz. „Colomba di Pasqua” doskonale łączy się zarówno z mocnym espresso jako propozycja na świąteczny podwieczorek, jak i jako podstawa słodkiego śniadania w zestawieniu z delikatnym caffe latte.
Domowe Tiramisu
Jeden z najpopularniejszych południowych przysmaków – włoskie tiramisu, na stałe zagościł w naszych jadłospisach. Nie każdy jednak wie, że ten popularny deser jest bardzo prosty do samodzielnego przygotowania w domu. Nasączony kawą oraz aromatycznym alkoholem biszkopt, przykryty kremową warstwą serka mascarpone to obowiązkowa baza, występująca we wszystkich wariantach tego specjału. Na co zwrócić uwagę, przygotowując tę propozycję? Sekret jego smaku tkwi przede wszystkim w mocnej i aromatycznej kawie. Takimi właściwościami wyróżnia się klasyczne espresso zaparzone ze świeżo zmielonych ziaren w kafetierze. – Do przygotowania tiramisu warto użyć mocno palonej kawy. Proces długiego palenia eliminuje kwasowość, a jej miejsce zastępuje słodkawa, czekoladowa nuta – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti. – Tego typu mieszanki są idealną bazą przy tworzeniu większości napojów oraz deserów z wykorzystaniem mleka czy słodkich serków – dodaje ekspert. Aromatyczne espresso doskonale również skomponuje się z dodatkowymi składnikami - likierem migdałowym i gorzką czekoladą, którymi warto uzupełniać kolejne warstwy ciasta.
Torcik kawowo-czekoladowy
Tort to doskonały pomysł nie tylko z okazji przyjęcia urodzinowego. Ten czekoladowo-kawowy rarytas idealnie sprawdzi się na każdym świątecznym stole. Choć jego przygotowanie może wydawać się czasochłonnym i trudnym zadaniem, do przyrządzenia deseru możemy wykorzystać prosty biszkopt i przełożyć go kremem czekoladowym. By uzyskać intensywny kawowy aromat ciasta, do powstałej z ubitych żółtek i cukru masy należy dodać około 100 ml mocnego, zaparzonego w ekspresie ciśnieniowym naparu. Całość mieszamy przy pomocy miksera. Kolejnym etapem jest połączenie uzyskanej masy z wcześniej ubitymi na sztywno białkami przy pomocy drewnianej łyżki. Dzięki temu biszkopt nabierze puszystości i nie opadnie po upieczeniu. By wzbogacić smak tortu, upieczone i ostudzone ciasto po przekrojeniu nasączamy dodatkowo aromatycznym espresso. Następnie przygotowujemy masę, wykorzystując gorzką, dobrą jakościowo czekoladę. Zaczynamy od rozpuszczenia jej w małej ilości mleka, następnie łączymy z ubitą wcześniej na sztywno śmietanką 36%, cukrem pudrem i żelatyną. Proporcje składników, użytych przy przygotowaniu zarówno ciasta, jak i masy, zależą od pożądanej przez nas ilości warstw. Inspirując się bieżącymi trendami w cukiernictwie, możemy zrezygnować z pokrywania tortu polewą i podać tzw. „naked cake”, czyli wypiek bez lukrowych dekoracji, który za każdym razem będzie wyglądał niepowtarzalnie.
|