|
Celem kampanii jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć poprzez budowanie świadomości, że prawa kobiet stanowią niezbywalną i integralną część praw człowieka. W ramach projektu Gender Index, którego koncepcję opracowali eksperci i ekspertki Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), przygotowany został na tegoroczną kampanię raport na temat przemocy w miejscu pracy. Kampania zakończy się 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Od 1991 roku w kampanii wzięło udział 1700 organizacji ze 130 krajów.
Raport Gender Index „Przemoc w miejscu pracy” powstał w oparciu o polski kodeks pracy i międzynarodowe dokumenty, m.in. raport Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana (In-depth study on all forms of violence against women, Report of the Secretary General, UN, 2006.), który stwierdza, że w Europie molestowania seksualnego w miejscu pracy doświadcza 40 do 50% kobiet. Zapraszamy do lektury raportu Gender Index oraz tekstów dotyczących molestowania i mobbingu w miejscu pracy na stronach www.genderindex.pl. Dziennikarzy zainteresowanych wywiadem z Koordynatorką programów na rzecz kobiet Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) prosimy o kontakt.
Raport, artykuły, wywiady i publikacje dot. przemocy w miejscu pracy na www.genderindex.pl: Przemoc w miejscu pracy. Raport Gender Index Raport dotyczący zjawiska przemocy w miejscu pracy. Raport obejmuje najważniejsze definicje związane z przemocą w środowisku zawodowym, przedstawia skalę zjawiska i wymienia różnorodne konsekwencje wiążące się z molestowaniem seksualnym i mobbingiem. Materiał przygotowany w oparciu o międzynarodowe dokumenty i polski kodeks pracy, obejmuje także zalecenia dla pracodawców, w jaki sposób przeciwdziałać przemocy w firmie.
Mobbing w miejscu pracy. Artykuł Henryki Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, na temat zjawiska mobbingu na rynku pracy w Polsce i w Unii Europejskiej. Artykuł poddaje krytycznej analizie dane dotyczące zjawiska mobbingu w Polsce, analizuje społeczne i ekonomiczne koszty mobbingu, uwzględniając specyfikę struktury polskiej gospodarki, a także proponuje działania służące przeciwdziałaniu mobbingowi.
|