|
Naukowcy z Kao Corporation donoszą, że związki polifenolowe, zawierające mieszaninę kwasów chlorogenowych, felurowych oraz kawowych, podnoszą również poziom hormonu GLP-1, który odpowiedzialny jest za regulowanie apetytu po posiłku.
Te odkrycia potwierdzają hipotezę, że u zdrowych ludzi, konsumpcja polifenoli zawartych w kawie wpływa pozytywnie na hiperglikemię poposiłkową oraz reguluje czynności śródbłonka, co ma związek ze zwiększonym wydzielaniem się glukagonu – napisano w Nutrition Research.
Kawa i jej składniki
Kawa i zawarte w niej substancje były przedmiotem wielu badań, które wskazywały na związek między spożyciem kawy a obniżeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy oraz poprawieniem stanu wątroby. Kawa jest jednym z największych towarów handlowych na świecie. Produkowana w ponad 60 krajach i generująca ponad 70 bilionów $ zysku ze sprzedaży detalicznej w ciągu roku, budzi zainteresowanie i zachęca do naukowych eksploracji.
Raport Mario Ferruzzi z Uniwersytetu Fizjologiczno-Behawioralnego w Purdue, stwierdza, że kawa jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli w diecie społeczeństwa Zachodu. Jedna filiżanka dostarcza ok. 350 mg fenoli. Najbardziej wartościowym ich składnikiem są kwasy chlorogenowe, które stanowią 12% ziarenka zielonej kawy. Największy udział w kwasach chlorogenowych ma kwas kawowy.
W najnowszym badaniu użyto napoju zawierającego 355 mg kwasów chlorogenowych, podczas gdy napój placebo nie posiadał ich w ogóle. Zarówno jeden, jak i drugi, miał taką samą dawkę kofeiny – 54,9 mg.
Szczegóły badania
Japońscy naukowcy poprosili 19 zdrowych mężczyzn o udziału w ich wnikliwym badaniu interwencyjnym. Uczestnicy otrzymali próbne posiłki razem z kawą zawierającą polifenole lub kawą placebo, a po 3 godzinach poddano ich badaniom.
Wyniki pokazały, że kawa zawierająca polifenole wpłynęła znacząco na obniżenie poziomu glukozy we krwi, podczas gdy FMD (stopień rozszerzenia tętnicy ramiennej) powiększył się. FMD stosuje się jako metodę oceny przepływu krwi i zdrowia naczyniowego. Prezentowane badanie jako pierwsze dowodzi, że związki polifenolowe zawarte w kawie, obniżają poziom glukozy we krwi po przyjęciu posiłku – twierdzą badacze.
Zauważyli oni również wzrost poziomu glukagonu po spożyciu posiłku i napoju bogatego w polifenole, w porównaniu do grupy pijącej placebo. Były to jednak różnice nieznaczne statystycznie.
Nie umniejszając wynikom przeprowadzonych badań, należy wziąć pod uwagę ograniczenia jakie one napotkały – zastrzegają naukowcy. Obserwacji poddano małą próbę, przez co w dalszym ciągu wpływ polifenoli kawowych na wydzielanie glukagonu po posiłku, a także jej wpływ na występowanie hiperglikemii i pobudzenie czynności śródbłonka pozostają niejasne.
Dalsze badania na większej próbie są gwarancją wyjaśnienia efektów spożywania polifenoli zawartych w kawie na wydzielanie glukagonu i ich wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi, a także czynności śródbłonka.
Link: https://www.digimind-evolution.com/
beagle/publisher/styles/home.asp?pid=16&pg=id&id=1144015
|