|
Jak zapewnia, czasem wystarczy trochę inaczej podejść do znanego dodatku, aby nasze danie nabrało zupełnie nowego wymiaru…
Bazylia, majeranek, tymianek, liście laurowe… większość domowych pasjonatów sztuki kulinarnej doskonale zna wszelkie sposoby na wzbogacanie dań tymi aromatycznymi ziołami. Jak przekonuje Wojciech Modest Amaro, warto też sięgnąć po rzadziej wykorzystywane rośliny, takie jak rukiew wodna, lawenda jadalna czy pachnotka. W kilku prostych krokach można przyrządzić z nich wyjątkowo aromatyczne dodatki, które wyniosą nasze potrawy na nowy poziom. Specjalnie dla marki Samsung Chef Collection, Wojciech Modest Amaro odkrywa proste sposoby na wykorzystanie ziół, roślin i warzyw, które na co dzień królują w daniach podawanych w jego restauracji. Zapraszamy do zapoznania się z poradami mistrza:
Miłowonka trójlistna, czyli potocznie werbena cytrynowa – jej niesamowicie bogaty bukiet cytrusowy (zestawienie aromatów pomarańczy, limonek i cytryn) jest doskonały do wszelkich deserów, w których zazwyczaj dodawaliśmy tylko miętę. Zioło to idealnie nadaje się też do przygotowania oleju smakowego.
Krzew nasturcji – wykorzystujemy każdą część tej rośliny – małe liście nadadzą się do wszelkiego rodzaju sałatek, a z większych możemy zrobić ocet. Kwiaty są jadalne – posiadają niesamowicie bogaty, bardzo mocny aromat – pieprzowo – pikantny. Można je użyć np. zamiast chrzanu i doprawiać nimi dania. Można też zamarynować liście i podać na stół jako polskie kapary.
Bakłażan – powinniśmy go na początku ugotować na parze, później dopiero usmażyć – wtedy warzywo zatrzyma wszystkie aromaty i smaki w swoim środku. Można też zrobić z nimi zrobić eksperyment – obrać ze skórki, ugotować w miodzie akacjowym lub syropie z czarnego bzu i wtedy stanie się doskonałym deserem. Wojciechowi Modestowi Amaro udało się ostatnio zrobić dżem bakłażanowy, którym przełożył ciasto marchewkowe.
Pachnotka - przypomina przebarwioną pokrzywę. Jest wykorzystywana w kuchni koreańskiej. Oprócz zastosowania w sałatkach, można zrobić z niej ocet na białym winie. Nada on wszystkim potrawom zupełnie inny wymiar.
Rukiew wodna - doskonała nie tylko do sałatek! Warto wykorzystać jej musztardowo – pikantne nuty do wszystkich dań rybnych w formie sałatki. W klasycznej kuchni jest doskonała jako dodatek do sosów (należy ją wcześniej zmielić). Rukiew można też potraktować bardziej odważnie i zrobić z niej pesto (wystarczy zmiażdżyć ją w moździerzu). Z serem pleśniowym i cytryną stworzy doskonały sos lemon butter.
Lawenda jadalna – nie wymaga specjalnych warunków do uprawy i można ją uprawiać w domu. Doskonały sposób na wykorzystanie to np. posypanie jej kwiatami smażonych szparagów. Można tez podsmażyć kwiaty na spienionym maśle.
Musztardowiec – wyróżnia go charakterystyczny smak chrzanu z nutami gorczycy. Jest doskonałym „podkręcaczem” smaku potraw. Można go usmażyć na spienionym maśle, ugotować lub podać jako oryginalny substytut musztardy.
Rozmaryn – jedno z najbardziej popularnych ziół, wykorzystywane prawdopodobnie w każdej kuchni na świecie. Można je jednak potraktować inaczej niż jako dodatek do mięs. Warto przyrządzić na bazie rozmarynu… herbatę. Wystarczy utrzeć imbir, dodać skórkę pomarańczy, czarne liście herbaty i łyżkę miodu. Jeśli chcemy zaparzać herbatę dłużej niż 20 minut to warto odrzeć listki z łodygi, ponieważ wywar nasiąknie jej aromatem.
|