|
Mimo tych powszechnie znanych faktów, Polacy w dalszym ciągu jedzą cukru za dużo.
Cukier nasz wróg
Cukier prosty jest źródłem kalorii, a jego nadmierne spożycie przekłada się na przyrost masy ciała, który skutkuje z kolei większym ryzykiem rozwoju innych chorób (cukrzycy typu 2, bezdechu nocnego, nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, chorób układu krążenia oraz różnego rodzaju nowotworów).
Liczne badania potwierdzają także zależność między spożyciem cukrów prostych a występowaniem zespołu metabolicznego.
Należy również wspomnieć, że im większy procent energii w diecie pochodzi z cukrów prostych, tym trudniej pokryć dobowe zapotrzebowania człowieka na mikroelementy czy błonnik.
Polacy lubią cukier
Dieta i nawyki żywieniowe przeciętnego Polaka bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Przed wojną spożycie cukru wynosiło zaledwie 11 kg rocznie na osobę, w 1950 już prawie dwa razy więcej – 21 kg. Obecnie liczba ta ponownie wzrosła, według Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku każdy Polak zjadł aż 41,9 kg cukru. To o 0,6 kg mniej niż w roku poprzednim, jednak od 2005 roku jego roczne spożycie oscyluje w granicach 40 kg.
Nie tylko z cukiernicy
Liczby podane przez GUS obrazują całkowite spożycie cukru. Przyjmujemy go bowiem nie tylko w czystej postaci, jako dodatek do kawy, herbaty i ciasta, ale jako składnik większości produktów spożywczych. W żywności cukier występuje pod różnymi, nieraz obco brzmiącymi nazwami tj.: dekstroza, sacharoza, syrop fruktozowy, syrop glukozowy.
Dozwolona ilość
Na początku marca tego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dyskutowała nad wytycznymi określającymi pożądany udział cukrów w diecie. Przez pojęcie cukrów WHO rozumie wszystkie cukry proste i dwucukry dodawane do żywności przez producentów, kucharzy lub konsumentów, a także cukry naturalnie występujące w miodzie, syropach i sokach owocowych.
Choć dotychczasowe wytyczne nie zostały zmienione i zalecają ograniczenie spożycia cukrów do mniej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego u dzieci i dorosłych, to WHO zachęca do większej redukcji cukru (do około 25 g) gdziekolwiek jest to możliwe.
Mamy dowody, że przy przyjmowaniu mniej niż 10% energii z cukrów, zmniejsza się ryzyko otyłości, nadwagi, a także próchnicy – mówi dr Francesco Branca, dyrektor Departamentu Zdrowego Żywienia i Rozwoju WHO.
W Polsce średnie dzienne spożycie cukru w 2013 roku wynosiło 116 g na osobę, czyli aż 23% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jest to znacznie więcej niż przewidują zalecenia WHO.
Linki:
http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/sugar-guideline/en/
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rolnictwa-2014,6,8.html
|