|
Natomiast Centrum Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie podjęło decyzję o umieszczeniu szczepionki w Programie Szczepień Dzieci co oznacza, że większość nieubezpieczonych dzieci w wieku od 9 do 18 lat, rodziców których nie stać na zakup szczepionki, otrzyma ją nieodpłatnie. "Również tempo rejestracji szczepionki w Europie – zaledwie w ciągu dziewięciu miesięcy od złożenia wniosku – pokazuje, że Komisja Europejska docenia wyniki naszych badań. Z tego samego powodu my zrobiliśmy wszystko, aby szczepionka była jak najszybciej dostępna w Polsce, gdzie umieralność na raka szyjki macicy należy do największych w Europie" – mówi dyrektor Maciej Gajewski.
Wirus HPV – bardzo zakaźny i bardzo niebezpieczny
Wirus HPV jest odpowiedzialny nie tylko za raka szyjki macicy ale także za powstawanie niezwykle trudnych w leczeniu i uciążliwych dla pacjentów brodawek płciowych. W USA notuje się rocznie 20 tysięcy nowych przypadków zakażenia wirusem HIV. W tym samym czasie wirusem HPV zaraża się ponad 5 i pół miliona osób. Brodawki płciowe są jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową na świecie. Przyjmuje się, że zakażenie wirusem HPV występuje przejściowo u około połowy aktywnych seksualnie osób.
Według danych Polskiego Towarzystwa Zakażeń HPV w Polsce w 2004 roku brodawki płciowe były przyczyną 1/3 wizyt w przychodniach zajmujących się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak wielkim problemem są brodawki płciowe (kłykciny kończyste) pokazuje też ogromna liczba pytań dotyczących tego problemu zadawanych przez internautów odwiedzających stronę www.hpv.pl. "Szczepionka zapobiegająca zakażeniom czterema typami wirusa HPV chroni osoby zaszczepione nie tylko przed onkogennymi typami HPV 16 i 18, ale także przed HPV 6 i 11 odpowiedzialnymi za 90 procent przypadków kłykcin kończystych" - mówi profesor Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń HPV. Dodaje przy tym, że niezmiernie ważną rolę w profilaktyce HPV odegra nie tylko szczepienie dziewcząt i kobiet, ale także chłopców.
|