|
Dalsze badania nad szczepionką
Firma Merck & Co., prowadzi w tej chwili badania, które mają umożliwić szczepienie przeciw HPV kobiet powyżej 26 roku życia. "Każdego dnia otrzymujemy pytania czy szczepionka może być stosowana u starszych kobiet. W tej chwili prowadzimy badania, które pozwolą rozszerzyć wskazania także na kobiety od 26 do 45 roku życia. Na ich wyniki trzeba jednak poczekać." – wyjaśnia Dyrektor Medyczny MSD Polska Adam Czernik. "To zresztą nie jedyne badania jakie prowadzi nasza firma. Z badań in vitro pokazanych we wrześniu w Pradze na 23 międzynarodowej konferencji poświęconej wirusowi HPV wynika, że Silgard spowodował neutralizację dwóch kolejnych typów wirusa HPV (31 i 45), których antygeny nie są obecne w szczepionce. Badania mające na celu dokładniejszą ocenę tego efektu są obecnie w toku." Wirusy typu 31 i 45 są ściśle spokrewnione z wirusami typu 16 i 18 i również mogą być przyczyną raka szyjki macicy. Wspomniane badanie sugeruje, że szczepienie czteroważną szczepionką Silgard może chronić nie tylko przed HPV typu 6, 11, 16 i 18 ale także, przed HPV 31 i 45, które są odpowiedzialne za powstawanie kolejnych 8 - 9% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.
Silgard – tylko na receptę
Jak wszystkie szczepionki, również Silgard jest wydawany tylko na receptę i to lekarz decyduje kogo można zaszczepić. Szczepionka jest dobrze tolerowana i jej podaniu nie towarzyszą poważniejsze działania uboczne. Do najczęstszych należą zaczerwienienie i bolesność w miejscu wstrzyknięcia – podobnie jak w przypadku innych szczepionek podawanych domięśniowo. W celu osiągnięcia pełnej ochrony przed typami wirusów, przeciwko którym skierowana jest szczepionka, konieczne jest podanie trzech jej dawek. Drugą dawkę szczepionki Silgard należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. W sumie więc cykl szczepień trwa pół roku. Dotychczasowe badania pokazują, że szczepionka chroni przed zakażeniem wirusem HPV co najmniej przez pięć lat. Na razie nie wiadomo czy po tym okresie potrzebna będzie tak zwana dawka przypominająca. Pierwsze analizy pokazują, że poziom przeciwciał u kobiet szczepionych pięć lat temu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
Pierwsza i jedyna szczepionka chroniąca przed rakiem szyjki macicy będzie w części krajów europejskich sprzedawana przez joint venture Sanofi Pasteur MSD pod nazwą Gardasil. W pozostałych krajach – w tym w Polsce – szczepionka jest sprzedawana pod nazwą Silgard. Jedna dawka szczepionki Silgard kosztuje w aptekach około 500 złotych.
|