|
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat. Szczepionka jest wskazana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy wysokiego stopnia typu CIN2/3, stanom przedrakowym sromu typu VIN 2/3 oraz powstawaniu brodawek płciowych, powodowanych zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18. W przypadku chłopców szczepienie zapobiegnie zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych.
Każdego dnia na raka szyjki macicy umiera 5 Polek
Na świecie rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Globalnie, co roku notuje się ok. 500 000 nowych zachorowań, a około 240 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000 – to 5 Polek, każdego dnia.
100% skuteczności
Badania kliniczne wykazały 100% skuteczność szczepionki Silgard w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przednowotworowym typu CIN2/3, oraz zmianom przednowotworowym sromu i pochwy, powodowanym przez wirusy HPV 16 i 18 u osób którym podano szczepionkę. Badania kliniczne wykazały, że szczepionka może chronić kobiety zakażone jednym typem wirusa przed zakażeniem pozostałymi jego typami. Szczepienie nie zmienia jednak przebiegu infekcji już nabytej. Z tego powodu nie można tą szczepionką leczyć już istniejących brodawek płciowych albo rozwijającego się raka szyjki macicy.
Przełom w profilaktyce raka szyjki macicy
Szczepionka przeciw czterem typom wirusa HPV to przełom w walce z rakiem. "Rak szyjki macicy może być pierwszym nowotworem, który w wyniku masowych szczepień przestanie być zabójcą numer 2 kobiet na całym świecie" – mówi Dyrektor do spraw polityki zdrowotnej MSD Polska Maciej Gajewski. Wkrótce po rejestracji szczepionki w USA, Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) zarekomendował szczepienie wszystkich dziewczynek i kobiet w wieku od 11 do 26 lat. Wększość firm oferujących ubezpieczenia zdrowotne pokrywa już koszt szczepienia swoich klientek szczepionką przeciw HPV.
|