|
Ponadto drukarki 3D wytwarzają z metalu coraz więcej elementów potrzebnych do konstrukcji pojazdów. Profesor dr Martin Winterkorn, prezes zarządu Volkswagen AG, osobiście przekonał się o możliwościach, jakie niesie ze sobą druk elementów metalowych w technologii 3D.
„Możliwości wykorzystania druku 3D w przemyśle samochodowym są ogromne. W Volkswagenie chcemy rozbudować naszą przewagę także w tej dziedzinie”, zadeklarował Winterkorn podczas swojej wizyty w dziale produkcji narzędzi w fabryce w Wolfsburgu. Tam właśnie cyfrowa technologia jest w koncernie najmocniej rozwijana.
Drukarka 3D wytwarza z metalowego proszku, przy pomocy promienia lasera, prototypowe części do montażu, np. części odblokowujące pokrywy silnika, a także elementy narzędzi ze zintegrowanymi funkcjami. Kierownik działu produkcji narzędzi, Gerd Rupp stwierdził: „Drukarka znacznie skraca czas produkcji i zmniejsza zużycie materiału”.
Druk 3D umożliwia ponadto wytwarzanie złożonych elementów, które przy tradycyjnych metodach produkcji uważano za niemożliwe do wykonania.
W dłuższej perspektywie, dzięki nowej technice cyfrowej, Volkswagen zamierza tworzyć na potrzeby swoich klientów małe serie pojedynczych elementów w przystępnych cenach.
|