|
A oto jego bardziej szczegółowe wskazówki:
1. Wielką zaletą dyni jest łatwość przechowywania - może czekać długie tygodnie, a nawet miesiące bez uszczerbku na jakości. Co ciekawe - nie potrzebuje do tego nawet lodówki.
2. Jest uniwersalna w zastosowaniu. Można ją upiec ,usmażyć, grillować czy zamarynować.
3. Jedynym mankamentem jest twarda skóra i trudność przy jej obieraniu (w szczególności w przypadku dyni olbrzymiej). Większość z nas dzieli dynię na mniejsze kawałki, obierając następnie kawałek po kawałku. Tymczasem duże elementy dyni można z powodzeniem upiec ze skórką w piekarniku, zawinięte w folie aluminiową. Po upieczeniu miękki miąższ okroimy ze skóry bez żadnych problemów.
4. Jak długo pieczemy dynię? Proces uzależniony jest od gatunku i tego, co chcemy dalej z dynią zrobić. Jeśli chcemy wykorzystać miąższ i pokroić go na mniejsze kawałki, to dynię pieczemy krótko - właściwie tylko parzymy w piekarniku. W tym przypadku wystarczy około 20 minut w 200°C. Jeśli chcemy przyrządzić purre z dyni, to pieczemy dynię dłużej - nawet do 60 minut. Po tym czasie miąższ da się wydrążyć za pomocą łyżki.
5. Upieczona dynia zmienia się w puree, które może być wykorzystane przy różnych potrawach:
można je dodać ciasta na kluski,
posłuży nam do risotto czy dań makaronowych,
można je wykorzystać jako farsz do wszelkiego rodzaju pierożków,
piecze się z nim chleb,
sprawdza się również w wypiekach na słodko.
6. Najbardziej pasujące, tradycyjnie używane do dyni przyprawy to: imbir, cynamon, goździki, anyż, miód, pomarańcza, wanilia oraz mieszanka curry.
7. Bardziej awangardowy, lecz coraz bardziej popularny wybór to: tymianek, rozmaryn, trawa cytrynowa, czarny i czerwony pieprz oraz syrop klonowy.
|