|
Od momentu wprowadzenia ich do masowej produkcji, sprzedano ponad miliard sztuk tego kultowego produktu. Mowa o nożyczkach produkowanych od prawie 50 lat przez najstarszą, nieprzerwanie działającą firmę w Finlandii - firmę Fiskars. Obecnie pomarańczowe nożyczki są symbolem jakości i wytrzymałości oraz innowacyjnego designu. Obok klasycznego, uniwersalnego modelu można dziś kupić m.in. nożyczki kuchenne, nożyczki do haftu, nożyczki do papieru, nożyczki fryzjerskie czy modele przeznaczone dla osób leworęcznych.
Narodziny pomarańczowej jakości – od przypadku do sukcesu
Wszystko zaczęło się w 1649 roku w małej wiosce Fiskars, oddalonej około 100 km na zachód od Helsinek, w której Peter Thorwöste założył hutę stali. W skład jej ówczesnej produkcji wchodziły produkty ze stali, które potem sprzedawane były w Szwecji. Wtedy jeszcze nic nie zapowiadało, że niewielka firma podbije rynek, a jej sztandarowy produkt znajdzie się w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przełomowym momentem dla firmy był rok 1822, kiedy całą wioskę wraz z hutą stali wykupił aptekarz z Turku, Johan Jacob Julin. Wizjoner i pasjonat nowych technologii szybko rozbudował miejscowość, a do firmy wprowadził innowacyjne rozwiązania, które podpatrzył podczas swoich licznych podróży do Szwecji i Wielkiej Brytanii. To on rozpoczął m.in. rafinację żelaza, dzięki czemu dziesięć lat później mógł otworzyć pierwszą w Finlandii fabrykę sztućców. Wyrabiane w Fiskars noże, widelce, łyżki i nożyczki zyskały sobie wielbicieli na całym świecie. Warto dodać, że jeszcze w pierwszej połowie XX wieku nożyczki były produkowane w technologii kucia i szlifowania, a cena nożyczek krawieckich stanowiła wówczas równowartość rocznej pensji pracownika.
Historia słynnych pomarańczowych nożyczek rozpoczęła się w 1960 roku. Wówczas Fiskars jako pierwszy na świecie rozpoczął produkcję nożyczek z plastikowymi rękojeściami, wykorzystując metodę bezpośredniego wtryskiwania rączek na ostrza. Masowa produkcja ruszyła jednak dopiero sześć lat później, w 1967 roku. Skąd wzięły się charakterystyczne, pomarańczowe, plastikowe rączki? Podczas przygotowań do produkcji seryjnej, projektant Olof Bäckström wybrał do porównania trzy kolory tworzywa: czarny, czerwony i zielony. Jednakże w fabryce jako pierwszy wyprodukowano egzemplarz pomarańczowy. W ten sposób wyboru należało dokonać spośród czterech kolorów. Wewnętrzne głosowanie rozstrzygnęło o pomarańczowej barwie rączek. Dzisiaj pomarańczowy kolor nożyczek Fiskars objęty jest patentem i stanowi znak rozpoznawczy tego produktu, uznawanego za jeden z najpopularniejszych produktów przemysłowych na świecie oraz ikonę wzornictwa.
Choć dziś firma może poszczycić się 365-letnią tradycją, nigdy nie stała się niewolnicą starych form i technologii. Działa zgodnie z intencjami swego wizjonerskiego twórcy, ciągle doskonaląc swoje produkty. Każde nożyczki były - i nadal są - sprawdzane poprzez zamykanie i otwieranie ostrza oraz przez kontrolę wydawanego dźwięku. Ich jakość testuje się na najbardziej wymagających materiałach. Niezmiennie zdobywają najróżniejsze nagrody za jakość, wzornictwo oraz innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę. W fazie projektowania każdego nowego przedmiotu konsultantami są specjaliści - na przykład przy tworzeniu najnowszych nożyczek krawieckich współpracowali krawcy opery helsińskiej. Pewnie dlatego produkty Fiskars słyną na całym świecie z wyjątkowej funkcjonalności i oryginalnego wykończenia.
Od kuchni po profesjonalne krawiectwo
Obecnie w ofercie Fiskars dostępnych jest ponad 50 typów nożyczek o zróżnicowanej formie i wszechstronnym zastosowaniu, zarówno w domu, jak i w ogrodzie, dla prawo, jak i leworęcznych osób. Szeroki wachlarz dostępnych ostrzy sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model.
W bogatej ofercie Fiskars znaleźć można między innymi nożyczki kuchenne, które sprawdzą się nie tylko podczas przecinania opakowań produktów spożywczych. Ostatnim hitem sprzedażowym są np. nożyczki do ziół, które posiadają specjalne ząbkowane ostrze, dzięki któremu zioła zachowują swój aromat. Przydatne będę także nożyczki kuchenne wieloczynnościowe linii FunctionalForm. Rękojeść pokryto miękką, antypoślizgową okładziną, co gwarantuje pewny chwyt i komfort podczas cięcia. Ciekawe rozwiązanie stanowi wbudowany w rękojeści uchwyt do odkręcania korków od butelek.
Osobną kategorię stanowią nożyczki do mięsa: ryb i drobiu. Nożyce do cięcia i czyszczenia drobiu mają wygięte, profilowane ostrze, które ułatwia cięcie mięsa i kości (specjalne wgłębienie). Nożyce do ryb ułatwiają cięcie i oczyszczanie ryb. Oba produkty są wygodne w użyciu zarówno dla osób lewo- i praworęcznych. Posiadają blokadę otwieraną i zamykaną kciukiem.
Przy okazji tematu nożyczek kuchennych warto przypomnieć linię Classic, która niemal od pół wieku cieszy się zaufaniem konsumentów. Ich ostrza wykonano z wysokiej jakości stali bezniklowej. Rękojeść została zaprojektowana tak, aby zapewnić dużą przestrzeń dla palców i pewny chwyt podczas pracy. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że siła nacisku rozprowadzana jest równomiernie, zapobiegając zmęczeniu i dając poczucie komfortu.
Jeśli ktoś interesuje się szyciem, nożyczki są w sposób oczywisty jednym z jego podstawowych narzędzi. Nożyczki Fiskars doceniają zarówno amatorzy, jak i projektanci. Charakterystyczne nożyczki od lat obecne są w świecie mody i wszędzie tam, gdzie jakość i ergonomia pracy stoją na pierwszym miejscu. Przy projektowaniu nożyczek Fiskars wykorzystuje się doświadczenie profesjonalnych użytkowników, w tym także krawców. Na szczególną uwagę zasługuje model Fiskars ServoCut™ - uniwersalne nożyczki ze szpiczastym ostrzem zwiększającym precyzję cięcia. Połączenie regulacji docisku ostrza, mechanizmu Servo-cut™, który podwaja siłę cięcia i szpiczastego ostrza zwiększającego precyzję cięcia pokazuje, dlaczego Fiskars wciąż pozostaje liderem w sprzedaży nożyczek na świecie.
|