|
POChP najczęściej dotyka mężczyzn po 50. roku życia. Jednak w ostatnim czasie wśród pacjentów znacząco wzrosła liczba młodych, niepalących osób oraz kobiet. Ocenia się, że na całym świecie na POChP choruje ponad 600 milionów osób. W Polsce choruje ok. 2 mln osób, prawdopodobnie jednak tylko 1/3 spośród tej liczby jest zdiagnozowana. Zbyt późna diagnoza choroby i brak systematyczności leczenia to najczęstsze przyczyny zgonu wśród chorych na POChP. Co roku z powodu POChP umiera około 15 000 osób. Tylko 300 000 chorych stosuje regularnie leki.
POChP obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedmę płuc. Choroba powoduje zwężenie oskrzeli, utrudniając w ten sposób oddychanie. Ma charakter postępujący, a zachodzące w płucach zmiany są odwracalne tylko częściowo. Główną przyczyną choroby jest palenie papierosów i szkodliwość substancji zawartych w dymie papierosowym. W większości choroba dotyka długoletnich palaczy, jednakże bierni palacze, czyli osoby narażone na przypadkowe wdychanie dymu tytoniowego, są również narażeni na zachorowanie na POChP.
Jak zmniejsza się oddech?
Ludzkie płuca i ich ostateczna pojemność formują się właściwie do 25. roku życia. Do tego czasu płuca kształtują się proporcjonalnie do wzrostu całego organizmu. Po 25. roku życia zaczyna się ich bardzo powolne starzenie. W normalnych warunkach jeszcze po 70. roku życia człowiek dysponuje ¾ rezerw oddechowych. Wdychane przez człowieka toksyczne substancje (jak np. dym papierosowy, kurz, toksyczne opary) drażnią oskrzela, prowadząc do zapalenia i zwiększonej produkcji wydzieliny oskrzelowej (flegmy). W ten sposób uszkadzają też wyścielające oskrzela rzęski, których zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych ze szkodliwych bakterii i pyłów. Zwiększona produkcja wydzieliny powoduje, że zalega ona w oskrzelach i zwęża drogi oddechowe, utrudniając przepływ powietrza w płucach. U osób palących papierosy w dużych ilościach i przez długi czas dochodzi do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, pojawia się rozedma i nieodwracalnie zmniejszenia się ich pojemności.
|