|
W Europie zmienna jest nie tylko pogoda. Każdy region i każdy kraj mają też różne przepisy dotyczące stosowania opon zimowych. Istnieje również wiele mitów związanych z ich stosowaniem. Jednak kluby i stowarzyszenia motoryzacyjne na Starym Kontynencie zgadzają się w jednym: „zimówki” znacznie zwiększają bezpieczeństwo.
Mit 1: Opony zimowe są drogie.
Prawda jest następująca: Generalnie, nie ma większej różnicy między ceną opon zimowych i letnich. Opony zimowe to idealne rozwiązanie na zimę. Korzyści płynące z ich stosowania są jasne: przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo na drodze. Inną korzyścią stosowania „zimówek” jest to, że w niskich temperaturach opony letnie szybciej się zużywają, podczas gdy bardziej elastyczne opony zimowe szybciej zużywają się podczas letnich upałów. Zmiana opon o odpowiedniej porze roku znacznie wydłuża więc ich przebieg i żywotność. Grupa Goodyear w Polsce zaleca zmianę opon na zimowe, kiedy temperatura spada poniżej plus 7 stopni Celsjusza. W ostatnich latach trwałość opon zimowych znacznie wzrosła dzięki zastosowaniu nowych technologii i materiałów. Regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach pozwala zmniejszyć wydatki na ogumienie, ponieważ opony zużywają się w bardziej jednolity sposób, a ponadto samochód zużywa mniej paliwa.
Mit 2: Stosowanie opon zimowych nie ma sensu, o ile nie mieszka się na obszarze, gdzie drogi regularnie pokrywa śnieg i lód.
Prawda jest następująca: Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo w niskich temperaturach w każdych zimowych warunkach. Nawet w krajach, gdzie nie ma prawnego obowiązku stosowania opon zimowych, warto rozważyć wyposażenie auta w odpowiednie ogumienie już jesienią, kiedy pogoda i warunki jazdy ulegają dramatycznemu pogorszeniu, przez co wzrasta ryzyko wypadku. Zimą na śliskich drogach opony letnie szybciej tracą przyczepność ze względu na odmienną technologię ich wytworzenia oraz kompozycję kauczuku użytego do ich produkcji. W efekcie jazda zimą na letnich oponach skutkuje wydłużeniem drogi hamowania.
|