|
Przed nami dziesiąta edycja europejskiej imprezy, dlatego tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem „Strzał w dziesiątkę”. Do nocnych odwiedzin zapraszamy do siedziby muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach, a także na poprzedzające je wydarzenia na teren nowej siedziby muzeum, dawnej kopalni „Katowice” przy ul. T. Dobrowolskiego 1.
Impreza rozpocznie się już o godz. 12.00 spotkaniami plenerowymi zorganizowanymi na terenie nowej siedziby (dojście od al. W. Roździeńskiego). Wspólnie z artystami (m.in. Maciej „Lule” Hartman, Przemysław „Wertone” Pawlak) zabawimy się w streetartowych twórców na specjalnie przygotowanych powierzchniach w okolicach nadszybia szybu „Bartosz”, a z wielkoformatowych płócien inspirowanych motywami z filmów Jerzego Zitzmana stworzymy scenografię dla historycznych kopalnianych budynków. W trakcie zwiedzania zabytkowych budynków zobaczymy także niemiecką armatę przeciwlotniczą Flak 88 mm Mod. 37, która została złożona z elementów rozbitych podczas II wojny światowej armat, oraz obrabiarkę do produkcji luf kalibru 88 mm pochodzącą z huty „Zgoda” w Świętochłowicach. Miłośnicy zabytków industrialnych mogą również obejrzeć model silnika parowego pracującego przy zasilaniu sprężonym powietrzem oraz wysłuchać wykładu o historii kopalni „Katowice”.
Do zwiedzania siedziby przy al. W. Korfantego 3 Muzeum Śląskie zaprasza od godz. 18.00. Nocni goście będą mogli wysłuchać koncertu zespołu „Marek Makaron Motyka”, obejrzeć dawne i współczesne materiały filmowe o Górnym Śląsku, zwiedzić Pracownię Konserwacji i zobaczyć nowoczesne metody digitalizacji, a także spotkać się z artystką, performerem i psycholog Ewą Ludwig, która zaprosi do tworzenia wspólnych obrazów podczas akcji „Na Co – Komu – sztuka??”. Tylko w ten wieczór zobaczymy unikatową prezentację obrazów Henryka Siemiradzkiego użyczone z Muzeów Narodowych z Warszawy oraz z Krakowa. Poszukujących dużej dawki humoru na pewno zaciekawią plakaty autorstwa prof. Tomasza Jury, a miłośników archeologii wystawa „Prowincja halsztacka – Śląsk”, ukazująca wyposażenie grobu komorowego z VIII–V wieku p.n.e., odkrytego we wsi Domasław w woj. dolnośląskim. Muzeum Śląskie zaprasza również na kiermasz wydawnictw. Będzie można kupić w promocyjnych cenach katalogi wystaw, monografie oraz książki poświęcone różnym dziedzinom sztuki, archeologii, etnografii, historii Śląska i nie tylko.
Gwoździem programu nocnych wydarzeń będzie losowanie nagród ufundowanych przez hotel „Angelo” w konkursie „Gra w muzeum”. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić kupon konkursowy znajdujący się na stronie internetowej muzeumslaskie.pl lub na ulotce z programem nocy i wrzucić go 17 maja w godz. 18.00–21.45 do urny stojącej w budynku muzeum przy al. W. Korfantego 3. Losowanie nagród odbędzie się przed budynkiem Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego o godzinie 22.00.
Dla dzieci
Na najmłodszych zwiedzających teren nowej siedziby muzeum czekają zajęcia artystyczne, w trakcie których spróbujemy opowiedzieć językiem plastyki o tym, co najbardziej nam się podoba w mieście, w którym mieszkamy, a także warsztaty włóczkowe dla dzieci inspirowane filmem „Nić”.
W siedzibie Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego zagramy w „Zabawy podwórkowe sprzed lat” oraz obejrzymy występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Grojcowianie” z Wieprza k. Żywca, a trakcie niego tradycyjne wyliczanki, gry, zabawy i tańce górali Beskidu Żywieckiego. Zapraszamy także do udziału w warsztatach na wystawie malarstwa Władysława Lucińskiego „Ludziki Lucika, czyli opowieść o człowieku”, na których będziemy wycinać z papieru postacie ludzików, by następnie, inspirując się twórczością artysty, komponować z nich własne obrazy.
Nowe wystawy
Wszyscy, bez względu na wiek, mają szansę poznać towarzyszy dziecięcych zabaw, czyli lale, misie, koniki oraz inne zabawki pochodzące z kolekcji Muzeum Śląskiego, a także ze zbiorów innych muzeów i kolekcji prywatnych. Na ekspozycji znajdują się m.in. lalki z biskwitowymi głowami firmy Armanda Marseille’a z Turyngii z początku XX wieku czy pochodząca z podobnego okresu miniaturowa karuzela, która przez lata stanowiła dekorację witryny wystawowej cukierni w Rybniku. Podczas Nocy w Muzeum Śląskim zostaną udostępnione po raz pierwszy dzieła Władysława Lucińskiego, artysty nieprofesjonalnego, twórcy charakterystycznych obrazów, które komponuje za pomocą drobnych postaci ludzkich, sprowadzonych do prostego znaku graficznego.
Dawkę sztuki współczesnej zapewni nam wystawa „FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu”, podsumowująca ponad dwadzieścia lat istnienia street artu w Polsce – od działań w latach 80. aż do chwili obecnej – oraz ekspozycja „Miłość i Medycyna” prezentująca surrealistyczną wizję Bellmerowskiej cielesności i seksualności, która stała się punktem wyjścia do projektu o różnorodnym znakowaniu ciała.
Nie lada gratka szykuje się dla wielbicieli teatru. Wystawa „Jerzy Moskal... na dobry początek”, inaugurująca działalność Centrum Scenografii Polskiej w nowej siedzibie, pokaże wyjątkowy dorobek polskiego scenografa teatralnego i filmowego, innowatora w zakresie nowoczesnej ekspozycji muzealnej. Wystawa ta, prezentująca projekty – kolaże, makiety, plakaty oraz obiekty przestrzenne, jest wielobarwną panoramą życia i artystycznej osobowości Jerzego Moskala. Wszystkie plansze są autorskimi kolażami artysty.
|