|
2. Czynniki psychologiczne, takie jak stres, mogą skutecznie zaburzyć nasz wieczorny odpoczynek. Szczególnie niebezpieczny jest stan stałego napięcia, zdenerwowania i poczucia niepokoju. Nie pozwala on na efektywny relaks i prowadzi do nieprzespanej nocy. Bowiem, tylko zrelaksowane ciało i umysł pozwalają na spokojny sen.
Poczucie lęku może być powodowane różnymi sytuacjami. Najczęstszy problemy zaburzeń snu związanych ze stresem to “gonitwa myśli”, obawy o najistotniejsze życiowe kwestie. Dla kobiet w trakcie menstruacji czynnikiem stresującym może być strach przed zmianami pozycji w nocy i troska o niewystarczającą ochronę przed przeciekaniem zastosowanych produktów higienicznych.
Porady prof. Zulley’a*:
• Poświęć chwilę czasu i uwagi na wyciszenie się i stworzenie swojej wieczornej rutyny. Nasz organizm potrzebuje czasu przed snem na zwolnienie tempa, zakończenie prac umysłowych i fizycznych i przygotowanie się do snu. Dobroczynne działanie ma krótki spacer, ciepła kąpiel (minimum 2 godziny przed snem) lub masaż.
• Zadbaj o odpowiedni wygląd sypialni – niech będzie przyjemna, zachęcająca do odpoczynku i relaksu. Zadbaj o wygodę i nastrój, usuń wszelkie urządzenia, elementy związane z pracą, aktywnościami, zabawą, rozrywką. Pozostaw te, które kojarzą Ci się z wypoczynkiem.
• Znormalizuj czas swojego snu. Jeżeli śpisz zbyt krótko, postaraj się stopniowo wydłużać okres snu o 15 minut, co kilka nocy. Pozwoli Ci to na długotrwałe unormowanie czasu przeznaczonego na sen.
• Podczas menstruacji wypróbuj podpaskę Always Ultra Ekstra Night zaprojektowaną specjalnie na noc. Dostosowująca się do zmian pozycji w trakcie snu, zapewnia ochronę do 100% przed przeciekaniem.
|