łagodnie, przed nami jeszcze dwa zimowe miesiące, w których pogoda może spłatać nam niejednego figla. Czas zatem przystąpić do prac zabezpieczających rośliny przed działaniem mrozu, śniegu i wiatru. Fiskars, wiodący producent narzędzi ogrodniczych, przypomina o kilku podstawowych czynnościach, które zapewnią naszym roślinom spokojny, zimowy sen i zdrowy wygląd w przyszłym sezonie.
Ochrona roślin przed mrozem i wiatrem
Ogrodnicze prace w środku zimy polegają głównie na działaniach kontrolnych i zapobiegawczych. O tej porze roku szczególnie niebezpieczna jest zmiana temperatur - słońce, które ogrzewa rośliny w ciągu dnia i spadki temperatur nocą. Dlatego spacer po sadzie i ogrodzie zacznijmy w pierwszej kolejności od sprawdzenia stanu osłon na krzewach i bylinach. Tam, gdzie trzeba, okrycie uzupełniamy: słomą, gałązkami świerkowymi czy agrowłókniną. W przypadku drzew owocowych, jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w okresie ich spoczynku jest tzw. bielenie, które ochroni je przed zamarzaniem wody w szczelinach kory, powstaniem ran zgorzelinowych czy pęknięć pni. Jeśli nasza działka, lub ogród sąsiaduje z lasem warto też pomyśleć nad dodatkowym zabezpieczeniem przed zamieszkującymi go zwierzętami. Najczęściej ogryzane są młode drzewa owocowe o cienkiej jeszcze korze, takie jak wiśnie czy jabłonie. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.
Jeśli na dworze jest dość ciepło i słonecznie, w drugiej połowie stycznia możemy przystąpić do pierwszych odmładzających cięć. Zacznijmy od bardziej odpornych na mróz krzewów ozdobnych i owocowych takich jak: agrest, czerwona porzeczka, rokitnik czy wiciokrzew. Przy okazji, o tej właśnie porze można pozyskać szczepki krzewów owocowych. Bardziej wrażliwe odmiany i drzewka owocowe zostawiamy na luty. Dodatkowo pamiętajmy aby usunąć zgniłe i zasuszone owoce wiszące na drzewach owocowych, czyli tzw. mumie. Jeśli tego nie zrobimy na wiosnę zamrożone pasożyty mogą zainfekować nasiona.
Zadbaj o ogrodowych pomocników
Zima to także doskonały czas, aby zadbać o narzędzia ogrodowe używane w sezonie. Staranne oczyszczenie i pielęgnacja sprawią, że narzędzia będą działały sprawniej, a także będą nam dłużej służyły. Odpowiednio zabezpieczone i przechowywane narzędzia nie ulegną korozji, gdy za oknem będzie królowała zima. Fiskars w swojej ofercie posiada specjalny zestaw do konserwacji narzędzi (diamentowy pilnik do ostrzenia hartowanej stali oraz oliwę) i ostrzałkę Xsharp™, które pomogą nam w profesjonalnej pielęgnacji.
Porady, dotyczące konserwacji narzędzi
Grabie, łopaty, szpadle, szufle, motyki, widły oczyszczamy z zeschniętych resztek roślin i ziemi przy pomocy szczotki lub gąbki. Ostrza, przekładnie oraz sprężyny powinny być starannie przetarte wilgotną, czystą szmatką, wysuszone a następnie zabezpieczone kilkoma kroplami oleju. Olej zmniejsza tarcie i chroni przed korozją. Ostrza sekatorów, nożyc i siekier należy oczyścić oraz podostrzyć. Jeśli narzędzia posiadają sprężyny, przed przechowywaniem należy zablokować ostrza. Narzędzia przechowujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu.
A kiedy spadnie śnieg …
Kiedy pozbieraliśmy suche liście, osłoniliśmy rośliny, oczyściliśmy oczka wodne i podjazdy, przygotujmy się na starcie z białym puchem. W tym okresie powinniśmy regularnie odśnieżać ścieżki
w swoim ogrodzie, a także pozbywać się nadmiaru śniegu leżącego na drzewach czy krzewach. Wprawdzie niewielka warstwa śniegu, izolując glebę pomaga roślinom przetrwać zimę, jednak jego nadmiar jest dla nich szkodliwy i ze względu na ciężar może je połamać. Nie zapominajmy również o oczyszczaniu ze śniegu chodnika wokół naszej posesji.
We wszystkich powyższych czynnościach niezastąpiony okaże się profesjonalny sprzęt do odśnieżania marki Fiskars. W szerokiej ofercie znajdują się miedzy innymi szufle, przy pomocy których można sprawnie odśnieżać małe powierzchnie oraz profesjonalne pługi śnieżne do większych wyzwań. Dostępne są także pługi składane, które zajmują mniej miejsca podczas przechowywania. Do odśnieżania podjazdów czy chodników doskonale nadadzą się odgarniacze. Skuteczność i komfort użytkowania gwarantuje ergonomiczna rączka i głowica z tworzywa, zakończona listwą ze wzmocnionego aluminium. Z oblodzonymi schodami z łatwością poradzi sobie skuwacz do lodu ze stalową głowicą.
Narzędzia do odśnieżania zostały zaprojektowane w oparciu o zasady ergonomii, dlatego też minimalizują wysiłek potrzebny do wykonania pracy. Specjalny profil głowic oraz użyte tworzywa uniemożliwiają przyleganie mokrego śniegu, a odgarnianie jest dużo łatwiejsze niż przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Materiały użyte do produkcji narzędzi przystosowane są do pracy w każdych warunkach atmosferycznych.