|
Najchętniej sięgamy po dwa smaki: pomarańczowy i jabłkowy. Co ciekawe, soki służą nam nie tylko do zaspokojenia pragnienia. Dzięki nim tradycyjne, świąteczne potrawy zyskują zupełnie nowy smak. Aż 86 proc. spośród ankietowanych przyznaje, że podczas Świąt Bożego Narodzenia do picia wybierze właśnie sok. To orzeźwiająca odmiana po słodkich kompotach z suszu, gorących herbatach, barszczu i winie. Najchętniej na stole postawimy sok pomarańczowy (wskazało go aż 66% badanych), jabłkowy (52%) oraz grejpfrutowy (26%).
Sok na ratunek
Soki w okresie świątecznym są przez nas niezwykle chętnie kupowane. Szeroka gama smaków, proponowana przez producentów sprawia, iż mamy prawie nieograniczone pole do popisu przy wyborze propozycji odpowiednich dla naszego organizmu i upodobań. Warto pamiętać, że zdrowy, pełnowartościowy sok jest dobry na każdą porę roku – mówi Aneta Łańcuchowska, dietetyk poradni „Hälsa”.
Jak wynika z badania marki TYMBARK, Polacy są świadomymi konsumentami, którzy zdają sobie sprawę z tego jakich produktów szukać na półkach sklepowych. Badanie wykazało, że 64 proc. z nas podczas zakupów wybiera soki ze względu na ich skład. W Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy pod kątem produkcji soków. Zabronione jest dodawanie do soków konserwantów, barwników i innych chemicznych substancji. Soki 100% nie zawierają również dodatku cukru. Oznacza to, że produkt nie został dosłodzony cukrem, syropem ani inną substancją słodzącą, a jego smak i barwa są w pełni naturalne.
Bardzo ważna jest również zawartość składników odżywczych w sokach. Niektórych witamin, jak np. witamina C, organizm nie potrafi gromadzić sam i trzeba je dostarczać sukcesywnie, szczególnie w okresie zimowym. Codziennie powinniśmy więc spożywać 5 porcji warzyw lub owoców lub soku. Sok grejpfrutowy i pomarańczowy są doskonałym źródłem witaminy C oraz przeciwutleniaczy. Dodatkowo, grejpfruty chronią przed infekcjami i obniżają poziom cholesterolu. Pijmy regularnie soki 100% – dostarczając tego rodzaju płyny do naszego organizmu możemy być pewni, że dzienna dawka witamin i składników mineralnych będzie na odpowiednio wysokim poziomie – komentuje Aneta Łańcuchowska.
Przepis na sok
Podczas rodzinnych posiłków w Święta Bożego Narodzenia możemy zaskoczyć naszych bliskich oryginalnym sposobem podania soku. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego kompotu z suszu, będzie np. grzaniec z soku jabłkowego. To idealna propozycja na zimowy wieczór – działa rozgrzewająco i doskonale pasuje do świątecznych potraw, zarówno deserów, jak i mięs (szczególnie drobiu).
Do przygotowania potrzebujemy:
1 l soku jabłkowego,
1 laseczka cynamonu,
5 goździków,
skórka z jednej pomarańczy (wcześniej sparzona, pocięta na paseczki nożykiem do obierania warzyw),
cukier trzcinowy lub miód do smaku.
Wszystkie składniki umieszczamy w garnku i gotujemy około 10 minut. Gotowy, gorący napój możemy udekorować przyprawami, suszoną żurawiną i plastrami pomarańczy tak, aby idealnie oddawał atmosferę świątecznego spotkania przy stole.
Soki można wykorzystywać w świątecznej kuchni na wiele sposobów. Napoje cytrusowe idealnie pasują do potraw mięsnych. Indyk podlewany podczas pieczenia sokiem pomarańczowym nabierze wspaniałego aromatu, a ciasto przygotowane z dodatkiem gęstego, wieloowocowego soku zaskoczy nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
Podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia nie bójmy się kulinarnych eksperymentów. Pamiętajmy, że możemy łatwo połączyć dobroczynne działanie soków z ich walorami smakowymi.
|