|
Drosed – Specjalista od drobiu – poleca gęsinę w nowych kulinarnych aranżacjach.
Gęsina na co dzień przegrywa z innymi rodzajami drobiu – kurczakiem, indykiem a nawet kaczką. W Święta jednak wraca do łask. Nowoczesne, niezależne mistrzynie kuchni tuż przed Bożym Narodzeniem sięgają po babcine przepisy. Tradycyjne dania dają miłośniczkom gotowania olbrzymie pole do popisu i zaskakujących kulinarnych aranżacji.
Gęsina jest pod tym względem idealna. Można ją przyrządzić na tysiące różnych sposobów - jako pieczeń, w postaci pasztetu i smalcu czy wędząc. Jest ceniona za bogaty, wyjątkowy smak. Jednak nie tylko smakiem zachwyca. Ma także niezwykłe walory zdrowotne. Mięso Polskiej Młodej Gęsi Owsianej z oferty Drosed zawiera dużo białka, żelaza i witamin, dzięki temu, że w ostatnich trzech tygodniach chowu gęś jest żywiona wyłącznie owsem, któremu przypisuje się wyjątkową wartość biologiczną. Ma także tylko 5% tłuszczu.
A jak ją przyrządzić? Banalnie prosto:
Przepis na soczystą gęś duszoną w winie
Pierś gęsią natrzeć solą, pieprzem, majerankiem i odstawić na godzinę do lodówki. Następnie na odrobinie oleju zrumienić z obu stron, podlać białym winem i dusić do miękkości pod przykryciem. Gdy pierś będzie miękka, wyciągnąć ją i odstawić. Powstały sos częściowo odparować, dodać łyżkę masła i wymieszać. Pierś pokroić w plastry, podawać z powstałym winnym sosem i łyżką żurawiny.
Przepis na gęś pieczoną z jabłkami
Gęś umyć, natrzeć majerankiem i odłożyć w chłodne miejsce na 12 godzin. Jabłka obrać i podzielić na ósemki. Włożyć je do środka gęsi i zszyć lub spiąć otwór. Bawełnianą nitką przymocować udka i skrzydła gęsi do korpusu i ułożyć w brytfance, na dno wlać kilka łyżek wody. Piec z zachowaniem proporcji: 1 godz. na 1 kg mięsa. Podczas pieczenia regularnie skrapiać mięso wodą, a gdy puści sok, podlewać je sosem i obracać w brytfance. Podawać z pieczonymi jabłkami oraz opiekanymi ziemniakami.
autor: / źódło: / opracowanie:
Drosed
|