|
Takie wnioski wyciągnięto z badania opublikowanego w The Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).
Badacze oceniają, że około 90% ludzi starszych ma niedobory witaminy D, która powinna być dostarczana do organizmu poprzez działanie promieni słonecznych. Witamina D odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych kości i mięśni. Jej niedobór może prowadzić do spadku gęstości masy kostnej, osłabienia mięśni, osteoporozy czy złamania kości.
Osoby starsze, które mają niski poziom witaminy D w organizmie, są bardziej podatne na wystąpienie problemów z mobilnością, a z biegiem czasu również z ogólnym zaburzeniem funkcjonowania fizycznego – mówi główna autorka badania, mgr Evelien Sohl z VU University Medical Center w Amsterdamie.
Korzystając z danych holenderskiego badania (The Longitudinal Aging Study Amsterdam), badacze przez 6 lat analizowali dwie grupy osób: jedną składającą się z 762 badanych w wieku od 65 do 88 lat i drugą, złożoną z 597 osób pomiędzy 55 a 65 rokiem życia. Na podstawie wyników testów krwi, badani podzieleni zostali na trzy grupy w zależności od posiadanego poziomu witaminy D. Aby ocenić ograniczenia mobilności, pytano uczestników o ich zdolność do wykonywania rutynowych czynności, takich jak siadanie i wstawanie z krzesła oraz spacerowanie przez 5 minut bez odpoczynku.
W starszej grupie uczestników, osoby z najniższym poziomem witaminy D, miały 1,7 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia przynajmniej jednego zaburzenia funkcjonalnego w porównaniu do badanych o najwyższym jej poziomie. Zaś w grupie młodszej prawdopodobieństwo zaburzeń u osób z niską koncentracją witaminy D we krwi było dwa razy większe niż u osób z wysokim poziomem tej witaminy w tej grupie. Osoby ze średnim i wysokim poziomem witaminy D nie zgłaszały żadnych fizycznych ograniczeń, natomiast 70% osób spośród tych o najniższym poziomie witaminy D miało przynajmniej jedno zaburzenie.
Dodatkowo, wykazano, że u badanych z niedoborem witaminy D istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się problemów z mobilnością. Po trzech latach osoby ze starszej grupy zgłosiły więcej trudności z poruszaniem się, a w młodszej grupie po upływie 6 lat pojawiły się dodatkowe ograniczenia.
Wyniki pokazują, że niski poziom witaminy D u osób starszych może przyczynić się do spadku ich zdolności do wykonywania codziennych czynności i samodzielnego życia – mówi Sohl i dodaje: Suplementacja tej witaminy może być sposobem na zapobieganie spadku aktywności fizycznej, ale to zagadnienie wymaga dalszych badań.
Źródło: E. Sohl, N. M. van Schoor, R. T. de Jongh, M. Visser, D. J. H. Deeg, and P. Lips Vitamin D Status Is Associated With Functional Limitations and Functional Decline in Older Individuals
|