|
Expander radzi, aby nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu. Nie warto także nosić przy sobie jej dużej ilości. Jeśli nie wybieramy się w miejsca, w których nie ma bankomatów to najlepiej zabrać tyle, ile jest nam potrzebne na podstawowe potrzeby oraz wyposażyć się w kartę płatniczą.
Jak uchronić się przed kradzieżą?
Wakacyjne kurorty tętnią życiem, ale również są licznie odwiedzane przez złodziei. Aby się przed nimi zabezpieczyć należy pamiętać o kilku zasadach – Najważniejsze, by nie nosić przy sobie dużych kwot pieniędzy i przede wszystkim nie trzymać ich w jednym miejscu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą niewielkiej ilości gotówki i karty płatniczej. Dzięki temu, w przypadku kradzieży portfela, stracimy znacznie mniej niż w sytuacji posługiwania się wyłącznie gotówką. Złodziej bez znajomości PINu nie będzie mógł ukraść wszystkich naszych pieniędzy – radzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.
Zabierz ze sobą dwie karty
Innym sposobem, który pomaga na wypadek kradzieży jest zabranie ze sobą dwóch kart płatniczych np. przez oboje współmałżonków – Gdy zostanie nam skradziony jeden portfel, będziemy mogli wtedy wypłacić pieniądze przy pomocy drugiej karty. Za granicą nie ma przecież oddziałów polskich banków – mówi Jarosław Sadowski, Expander.
Jeśli jednak dojdzie do najgorszego, czyli stracimy całą gotówkę oraz wszystkie karty płatnicze, to możemy zwrócić się o pomoc do polskiej ambasady. – Warto również dodać, że posiadacze kart kredytowych w takiej sytuacji mogą skorzystać z awaryjnej wypłaty gotówki lub poprosić o wydanie tzw. karty zastępczej. Nie ma tu znaczenia, że w danym kraju nie znajdziemy placówki naszego banku. Tę usługę świadczą bowiem organizacje płatnicze (np. MasterCard). Aby z niej skorzystać należy zadzwonić do swojego banku lub na numer alarmowy podany na stronie organizacji płatniczej. Wadą tej usługi jest jedynie wysoki koszt, który wynosi zwykle ok. 250 dolarów – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.
Przygotuj listę ważnych kontaktów
Na wakacjach niezbędna może okazać się również lista ważnych kontaktów i informacji. Spis powinien zawierać numer telefonu do polskiej ambasady oraz do swojego banku. W przypadku utraty portfela należy bowiem możliwie jak najszybciej zgłosić do banku dyspozycję zastrzeżenia kart i dokumentu tożsamości. Na liście nie powinno również zabraknąć nr dowodu osobistego oraz nr PESEL.
|