|
Ponadto ustalenia Lynnette Ferguson, profesor żywienia na Auckland University, dowiodły, że krótkotrwałe badanie z udziałem małej liczby uczestników mogą dać solidne wyniki. To z kolei ma przełożenie na koszty badań klinicznych z udziałem ludzi.
Stan zapalny może być zaczątkiem chorób przewlekłych, w tym choroby Alzheimera, chorób układu sercowo-naczyniowego i niektórych chorób nowotworowych, a także różnych chorób autoimmunologicznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Crohna i cukrzycy typu 2. Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że zapalenie może być zmniejszane poprzez dietę bogatą w długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, owoce, warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste, przy niskiej zawartości produktów z oczyszczonych zbóż, tłuszczów nasyconych oraz cukrów. Wiele z tych produktów występuje w diecie śródziemnomorskiej, która chroni organizm przed przewlekłymi chorobami - powiedziała dr Lynnette Ferguson, profesor żywienia na Auckland University.
W celu zbadania potencjalnego wpływu zmiany diety na zmniejszenie stanu zapalnego dr Lynnette Ferguson zbadała grupę zdrowych Nowozelandczyków. Osoby badane zostały wybrane ze względu na swoją ubogą w składniki odżywcze dietę. Kluczowymi elementami eksperymentu było: wyeliminowanie z jadłospisu badanych oczyszczonych i przetworzonych produktów oraz wprowadzenie diety śródziemnomorskiej na sześć tygodni. Wiązało się to ze spożywaniem większej ilości ryb, warzyw, produktów pełnoziarnistych i „dobrych” tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek i awokado. Dodatkowo ochotnicy przeszli specjalne szkolenie, które miało na celu nauczenie ich w jaki sposób przygotowywać zdrowe potrawy. Największą różnica między dietą wprowadzoną w badaniu, a dietą śródziemnomorską było wykorzystanie bezglutenowych środków spożywczych
Od uczestników, którzy zostali losowo przypisani do wyższych i do niższych grup interwencyjnych, pobrano próbki krwi oraz moczu na początku i na końcu badania. W pobranych próbkach krwi został zmierzony poziom biomarkerów, w tym C-reaktywnego białka (CRP), które jest standardowym markerem stanu zapalnego. Dodatkowo uczestnicy musieli sporządzić dziennik, wypełnić kwestionariusze dotyczące diety oraz stylu życia, a także uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez dietetyków.
Ten test był badaniem pilotażowym dla eksperymentu, który zostanie przeprowadzony na grupie pacjentów cierpiących na choroby zapalne jelit, takich jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna. Mimo niewielkiej próby, wyniki badania były istotne statystycznie. Ogólne średnie dzienne spożycie tłuszczu zostało znacznie zredukowane, w tym tłuszczów nasyconych - powiedziała dr Lynnette Ferguson.
Rzetelność prowadzonych przez badanych dzienników została potwierdzona przez badania krwi, które wykazały redukcję biomarkerów stanu zapalnego. Dowiodły one, że wysoce interwencyjna dieta zmienia ekspresję genów już w ciągu sześciu tygodni. To znakomity wynik. Pokazuje on, że przez zmianę diety można znacząco zmodyfikować poziom biomarkererów wskazujących na ryzyko rozwoju przewlekłych chorób w przyszłości – powiedziała dr Lynnette Ferguson.
W projekcie, dla którego ten eksperyment był pilotażem, zostanie zbadane oddziaływanie przejścia na dietę śródziemnomorską u osób cierpiących na choroby zapalne jelit. Ustalono, że istnieje kilka różnych genotypów charakterystycznych dla osób cierpiących na chorobę zapalną jelit i że każdy z nich inaczej reaguje na poszczególne rodzaje i elementy diety. Obecny projekt badawczy jest skoncentrowany na chorych, którzy mają najczęściej występujący genotyp dla choroby, choć jego ostatecznym celem jest sformułowanie różnych przykładów diet dostosowanych do potrzeb całego zakresu genotypów. Wyniki eksperymentu będą znane w marcu przyszłego roku.
Źródło: Kiwi study shows diet change can have rapid impact on inflammation
|