|
Według naukowców z Women's and Children's Health Research Institute w Adelaide w Australii dotychczasowe dowody przemawiające za tym, że kwasy tłuszczowe omega-3, przyjmowane przez matki w okresie ciąży, wpływają korzystnie na rozwój mózgu ich dzieci we wczesnym okresie życia, są nieprzekonujące. Ich zdaniem tego typu suplementacja nie wykazuje ani pozytywnego, ani negatywnego oddziaływania na narząd wzroku i układ nerwowy.
Przeprowadzono wiele badań na temat diety kobiet w ciąży, uzupełnianej o kwasy tłuszczowe omega-3, ale każde z nich zawiera inne wyniki - mówi główny autor badania, Jacqueline Gould.
Australijski zespół, który opublikował wyniki swoich badań w „The American Journal of Clinical Nutrition”, przeanalizował dane z jedenastu badań klinicznych, przeprowadzonych łącznie na 5 272 kobietach. Uczestniczki badań zostały losowo przydzielone do grup. Poproszono je o zażywanie kwasów omega-3 w postaci suplementu lub placebo w ciągu ostatniego półrocza ciąży. We wszystkich próbach ilość kwasów tłuszczowych omega-3 przyjmowanych przez przyszłe matki wynosiła od 240 do 3300 mg dziennie.
Zdaniem naukowców, uwzględniona w większości badań klinicznych, liczba uczestników jest zbyt mała, a badania wyłączają kobiety, u których występują nieprawidłowości podczas ciąży. Dodatkowo, w opinii badaczy, późniejszy czas obserwacji rozwoju dzieci jest zbyt krótki.
Nasza analiza wskazuje, że potrzebne są dalsze badania - komentuje Gould na łamach Reuters Health.
Należące do rodziny kwasów omega-3: kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA) są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu płodu. Występują one powszechnie w tłustych rybach takich jak tuńczyk, makrela i sardynki. Rozwijające się płody mogą otrzymać DHA wprost z organizmu ich matek – z żywności i suplementów, które zażywają one podczas ciąży.
Przekonanie, że suplementy omega-3 mogą poprawić rozwój mózgu wynika m.in. z badania przeprowadzonego w Danii. Zgodnie z nim dzieci matek, które spożywały większą ilość ryb podczas ciąży, rozwijały się lepiej pod kątem neurologicznym i motorycznym w pierwszych miesiącach życia. Autor tego badania, dr Sjurdur Olsen, dyrektor Center for Fetal Programming w Kopenhadze, ostrzega jednak, że przynajmniej w Danii, matki które jadły więcej ryb były zazwyczaj lepiej wykształcone oraz bardziej zamożne. Są to czynniki, które także mogą mieć istotny wpływ na rozwój dziecka.
Inne badania wykazały, że u kobiet spodziewających się potomstwa, spożycie oleju rybiego nie zwiększa IQ ich dzieci oraz nie wpływa na rozwój narządu wzroku.
Mimo to kilka czołowych organizacji, w tym European Food Safety Authority oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) popiera suplementowanie kwasów omega-3 u kobiet
w ciąży, zauważył Harry Rice, wiceprezes ds. spraw regulacyjnych i naukowych z Global Organization for EPA and DHA Omega-3s.
Wszystko z powodu zaleceń wielu organizacji i agencji rządowych na całym świecie, które rekomendują suplementację DHA kobietom w ciąży oraz matkom karmiących piersią - mówi Rise dla Reuters Health.
Źródła: Jacqueline F Gould, Lisa G Smithers, and Maria Makrides
The effect of maternal omega-3 (n−3) LCPUFA supplementation during pregnancy on early childhood cognitive and visual development: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials Am J Clin Nutr 2013 ajcn.045781; First published online January 30, 2013
|