|
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Columbia University College of Physicians and Surgeons oraz doktora Nicolasa Bazan’a, profesora i dyrektora Neuroscience Center of Excellence w LSU Health Sciences Center w Nowym Orleanie, wskazują nowatorskie wykorzystanie komponentu oleju rybiego w celu zmniejszenia uszkodzeń mózgu u noworodków myszy. Zgodnie z wynikami, uszkodzenia u badanych zwierząt zmniejszyły się o 50%, gdy emulsję triglicerydów, zawierającą kwas dokozaheksaenowy (DHA), podawano w ciągu dwóch godzin od wystąpienia udaru niedokrwiennego.
W badaniu porównano skuteczność dwóch emulsji zawierających jeden z kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3: DHA i kwasem eikozapentaenowym (EPA). Naukowcy odkryli, że DHA w przeciwieństwie do EPA zapewnia ochronę organizmu.
DHA jest kwasem tłuszczowym omega-3 niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jest on również ważny dla układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3, występujące w tłustych rybach takich jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki, śledzie czy w owocach morza są częścią zdrowej diety, która pomaga obniżyć ryzyko chorób serca. DHA ma również silne działanie przeciwzapalne. Ponieważ stan zapalny leży u podstaw wielu chorób przewlekłych, leczenie DHA wykazało powszechnie korzystny wpływ u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, astmą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, osteoporozą, nowotworami, posocznicą, chorobą suchych oczu i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.
Udary niedokrwienne stanowią około 87% udarów mózgu. Wynikają one z utraty przepływu krwi do mózgu z powodu zablokowania np. poprzez skrzep lub miażdżycę. Podawanie leków trombolitycznych, które niszczą skrzepy, jest obecnie jedyną metodą leczenia udaru niedokrwiennego. Jednak ze względu na wąskie okno terapeutyczne i złożoność podawania, tylko od 3% do 5% pacjentów odnosi korzyści z trombolizy.
Udar jest rodzajem ataku na mózg, który każdego roku zabija 130 tys. Amerykanów -zauważa dr Bazan i dodaje: Udar z długoterminowymi i katastrofalnymi konsekwencjami może wystąpić w każdym wieku, także u noworodków. Na szczęście DHA spożywany jest już powszechnie jako suplement diety w USA.
Naukowcy podsumowują, że te wyniki wskazują na konieczność dalszych badań w celu ustalenia, czy wstrzyknięcie emulsji triglicerydów bogatych w DHA może mieć działania neuroprotekcyjne po skutkach spowodowanych przez udar mózgu w organizmie człowieka. Sugerują również, że ta emulsja może stać się nowością w leczeniu. Ponadto może usprawnić długoterminową rekonwalescencję po udarze u osób w różnym wieku.
Według Centers for Disease Control and Prevention każdego roku udar mózgu rozpoznaje się u 795 tys. Amerykanów. Powoduje on śmierć 1 na 18 osób. Szacuje się, że w samym 2010 roku bezpośrednie i pośrednie koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych wyniosły prawie 74 miliardów dolarów. Ponadto przy szacunkowej częstości występowania 1 na 2300 do 5000 urodzeń, udar mózgu jest bardziej prawdopodobny w okresie okołoporodowym niż w innych okresach dzieciństwa. Udar niedokrwienny mózgu u noworodków to zaburzenie związane z istotnymi długoterminowymi nieprawidłowościami neurologicznymi. Aż do 60% dzieci, które przeżyły udar mózgu, wykazują problemy neuropsychologiczne, które obejmują upośledzenie umysłowe, porażenie mózgowe i zaburzenia zachowania.
Źródło: Jill J. Williams, Korapat Mayurasakorn, Susan J. Vannucci, Christopher Mastropietro, Nicolas G. Bazan, Vadim S. Ten, Richard J. Deckelbaum. N-3 Fatty Acid Rich Triglyceride Emulsions Are Neuroprotective after Cerebral Hypoxic-Ischemic Injury in Neonatal Mice. PLoS ONE, 2013; 8 (2): e56233
|