|
Badania przeprowadzone na grupie lekarzy onkologów przez ING Życie wskazują, że choroba nowotworowa wywołuje w społeczeństwie liczne obawy, a większość osób odsuwa od siebie myśl o możliwości zachorowania.
W efekcie ludzie nie przestrzegają zdrowego trybu życia oraz lekceważą konieczność przeprowadzania systematycznych badań. Okoliczności te sprawiają, że większość pacjentów trafia do onkologów w zaawansowanym stadium choroby, ograniczającym szanse jej opanowania. W Polsce słowo nowotwór budzi lęk i przerażenie, dlatego ludzie odsuwają od siebie myśl, że i oni mogą zachorować. Pomimo, że każdy wie, że profilaktyka rakowa jest konieczna, to nie wszyscy traktują ją, jako obowiązkową – mówi Marek Kustosz, ekspert Fundacji Rosa, która prowadzi kampanię „Rak. To się leczy!”.
– Konieczna jest zmiana postaw Polaków. Nowotworów nie można się bać, tylko im przeciwdziałać, i to jak najwcześniej. Jak? Stosując zasady profilaktyki, zarówno te, które zmniejszają ryzyko zachorowania, jak i takie, które pozwalają na szybkie podjęcie leczenia. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby, zwiększa szanse na jej wyleczenie.
Dwie strony profilaktyki
Zdaniem lekarzy profilaktyka nowotworowa powinna mieć zarówno aspekt zdrowotny, jak i finansowy. Z jednej strony należy dbać o siebie i prowadzić zdrowy tryb życia, z drugiej – trzeba być przewidującym i przygotować się na sytuację gdy okaże się, że jednak choroba nas dotknęła. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Życie terapie nowotworowe, zwłaszcza związane z rozsianą chorobą, wymagają od pacjenta nakładów finansowych – na specjalne preparaty wspierające organizm w walce z chorobą lub choćby na tak wydawałoby się prozaiczne rzeczy, jak dojazdy do szpitala. Dlatego warto wcześniej pomyśleć nie tylko o dbaniu o zdrowie, ale także o zabezpieczeniu finansowym. W opinii lekarzy onkologów stosowanie dwustronnej profilaktyki może wpłynąć na wzrost wyleczalności raka. Zrównoważona dieta, aktywność sportowa i unikanie stresu zmniejszają ryzyko zachorowania, regularne badania profilaktyczne pomagają wykryć chorobę we wczesnym stadium, a środki finansowe pozwalają na spokojne skupienie się na leczeniu.
|