nie tylko historia śmiałej akcji ratunkowej, ale także – i w tym zawiera się przewaga książki nad filmem – obfitujące w szczegóły spojrzenie na metody działania CIA
Najdziwniejsze historie, jak wiadomo, pisze życie. Ale „Operacja Argo” to coś dużo więcej - to absolutnie niewiarygodna historia, która nie miała prawa się zdarzyć. A jednak się zdarzyła. Gdyby ktoś przyniósł do Hollywood taki scenariusz, wyśmiano by go, bo w to, że operacja „Argo” się powiodła, nikt by nie uwierzył. A jednak... CIA jest obiektem, zwłaszcza w ostatnich latach, bardzo wielu dowcipów i kpin. Oficerowie wywiadu na całym świecie wiedzą jednak, że ich klęski są znane, a sukcesy prawie nigdy nie trafiają na czołówki gazet. Ta książka to bardzo wyjątkowa okazja, by jeden z takich sukcesów poznać, i to z samego środka.
Bartosz Węglarczyk
Rzeczywistość wyprzedziła fikcję o kilka długości. Operacja wyciągnięcia szóstki zakładników z ogarniętego rewolucyjnym szałem Iranu została przeprowadzona w iście hollywoodzkim stylu. Mogłoby się wydawać, że podobny plan ma szanse powodzenia jedynie na ekranie. A jednak! Tony Mendez krok po kroku opisuje brawurową akcję amerykańskiego wywiadu; jego relacja trzyma w napięciu niczym szpiegowski blockbuster.
Bartosz Czartoryski, krytyk filmowy
Pełna akcji, wciągająca i dramatyczna historia z fascynującymi bohaterami.
„The Boston Globe”
Niesamowita, dramatyczna historia intrygi i oszustwa, rozgrywająca się na tle międzynarodowego konfliktu.
Booklist
Idealny wybór dla fanów thrillerów i międzynarodowych intryg.
Kirkus Reviews
Fascynująca historia tego, jak Tony Mendez i CIA użyli odrobiny specjalistycznej wiedzy i mnóstwa odwagi do wyciągnięcia amerykańskich zakładników w Iranie.
George J. Tenet,
były dyrektor CIA
Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w świecie polityki, a jego skutki odczuwamy do dziś. To powszechnie znane fakty, natomiast mało kto wie, że równolegle do tamtych wydarzeń rozgrywał się dramat sześciorga dyplomatów zbiegłych z ambasady. Jeden ze starszych oficerów CIA, Antonio Mendez, opracował genialny, lecz szalenie ryzykowny plan ratunkowy, mający pozwolić wywieźć Amerykanów z Teheranu, nim Irańczycy odkryją ich obecność w mieście.
Dzięki wsparciu zespołu biegłych fałszerzy, zaangażowaniu w sprawę tajnych współpracowników CIA i czynnemu udziałowi w intrydze fachowców z Hollywood, Mendez mógł podać się za producenta nieistniejącej wytwórni filmowej i pod pretekstem poszukiwania plenerów do kręcenia nowego filmu science fiction, tytułowego „Argo”, poruszać się po stolicy Iranu bez większych przeszkód. On i jego współpracownik zdołali nawiązać kontakt z uciekinierami, po czym przewieźli ich przez granicę ogarniętego chaosem rewolucji kraju.
Po przeszło trzydziestu latach od tamtych wydarzeń wywiadowca uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia szczegóły niezwykle złożonej i niebezpiecznej operacji. „Operacja Argo”, porywająca opowieść o fałszywych tożsamościach i międzynarodowej intrydze, stanowi świadectwo niezwykłej współpracy, jaka nawiązała się między Hollywood a jedną z czołowych agencji wywiadowczych świata.
Antonio Mendez służył w wywiadzie przez dwadzieścia pięć lat. Zalicza się do grona cenionych pracowników CIA – jego nazwisko znalazło się na liście pięćdziesięciu najlepszych agentów w całej historii istnienia organizacji, a za przeprowadzenie operacji ARGO zostało mu przyznane odznaczenie Intelligence Star of Valor. Obecnie żyje z rodziną w wiejskiej enklawie Washington County, w stanie Maryland.
Matt Baglio współpracował z licznymi agencjami prasowymi, pisywał też do wielu czasopism. Ostatnio zasłynął jako autor bestsellerowej powieści „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”. Swoje życie dzieli między Kalifornię i Włochy.