|
Jak uniknąć stresu powakacyjnego?
Stres powakacyjny to szerokie pojęcie, opisujące trudności z zaadaptowaniem się w pracy po powrocie z dłuższego urlopu. Jego objawy psychofizyczne powinny minąć po upływnie najwyżej dwóch tygodni, zwykle zaś ustępują samoczynnie po upływie kilku dni. Wachlarz symptomów jest bardzo szeroki - przygnębienie, poirytowanie, smutek, apatia, niepokój, bezsenność, bóle mięśni, palpitacje serca i problemy z oddychaniem.
Najlepszym sposobem na uniknięcie powakacyjnej depresji jest takie zaplanowanie urlopu, aby obejmował kilka dni przerwy między powrotem z naszego wyjazdu, a pójściem do pracy. „Planując urlop powinniśmy od razu pomyśleć o powrocie i o tym, aby był on jak najmniej bolesny. Najbardziej stresujące jest rozpoczęcie pracy w poniedziałek. Dlatego warto zaplanować koniec urlopu na środę. Dzięki temu pierwszy trudny tydzień pracy będzie krótszy” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska
Zacznij powoli
Pamiętajmy również o tym, aby od razu po powrocie nie rzucać się w wir pracy. Jeśli to możliwe, wymagające projekty i duże wyzwania odłóżmy chociaż na kilka dni. Pierwsze dni warto poświęcić na spotkania w sprawie ustalenia statusu poszczególnych projektów.
Zaplanuj kolejny urlop
Wiele stresu przysparza nam często myśl, że na kolejne wakacje musimy czekać cały rok. Dlatego dobrze jest mieć do dyspozycji jeszcze kilka wolnych dni.
Skup się na pracy
Specjaliści monsterpolska.pl doradzają również, abyśmy od razu po powrocie nie wracali nieustannie myślami do wakacji. Odłóżmy oglądanie zdjęć z urlopu na jesień i zimę. Wtedy wspomnienia będą pozytywnym zastrzykiem energii.
Pozytywne nastawienie
Postarajmy się spojrzeć na naszą sytuację jako na powrót do normalności. Praca jest dla nas nie tylko obowiązkiem, ale i możliwością zarobienia na kolejne fantastyczne wakacje.
|