Opowieść kobiety, która ucieka, by odnaleźć siebie. Inspirująca refleksja o odwadze, jakiej wymaga podążanie własną drogą. Powieść o dobroczynnym wpływie jogi nie tylko na ciało, ale też na ducha. Dla każdego, kto kiedykolwiek próbował stanąć na głowie, trzymając obie nogi na ziemi.
O dobroczynnościach jogi wie tu każdy. Lekarz, kasjer w supermarkecie, a nawet bezdomny sprzedający na ulicy gazety. Tylko trzydziestoletnia Claire, żona Bruce’a i matka rocznej Lucy, podchodzi do sprawy z dystansem. Gdy jednak zaczynają się jej trząść ręce, a silny ból pleców zmusza do odstawienia od piersi żarłocznej córeczki, wybiera się do księgarni, gdzie kupuje kasetę z jogą dla początkujących. Wieczorem zamyka się w pokoju, włącza telewizor i… szybko orientuje się, że bez pomocy nauczyciela nic z tego nie będzie. Jej ciało nijak nie chce przybrać pozycji pokazywanych na ekranie. Gdy trafi wreszcie na zajęcia jogi niedaleko domu, jej życie powoli, choć zdecydowanie zacznie się zmieniać. Niestety okaże się również, że wyłamanie się z obowiązujących w Seattle reguł bycia doskonałą matką i żoną jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać!
Dederer pisze lekko i z humorem. Bez ślepego zachwytu kulturą Wschodu. Z dystansem i przymrużeniem oka snuje refleksję na temat związków, rodziny i idei zdrowego stylu życia.
Poprzez sutry i savasany, od psa głową w dół po pozycje lotosu, Dederer opisuje ciekawostki związane z jogą, które – przedstawione żartobliwie i bez zadęcia – czynią tę prozę realistyczną i refleksyjną zarazem.
„Kirkus Reviews”
Dederer w zabawny sposób opisuje całą kulturę związaną z jogą i pokazuje z rozbrajającą szczerością, jak bardzo skomplikowane potrafi być małżeństwo i życie rodzinne.
„The Paris Review”
Z humorem i nutką ironii autorka opowiada, jak wyglądało macierzyństwo w północnym Seattle pod koniec lat 90.
„Publisher’s Weekly”
Claire Dederer – dziennikarka i krytyk literacki, od wielu lat współpracuje m.in. z „The New York Times”, „Vogue”, „The Nation”, „Yoga Journal”. Kierowała działem krytyki filmowej w „Seattle Weekly”. Obecnie wraz z mężem prowadzi zajęcia kreatywnego pisania na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Pozerka. Moje życie w dwudziestu trzech pozycjach jogi to jej debiut literacki. Ukazał się jednocześnie w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Brazylii i Korei.