|
odpowiedzi na twoje pukanie albo podnosi głowę ale tylko po to aby dać ci jasno do zrozumienia że nie może albo nie chce dla ciebie zresztą owa niechęć czy niemożność wychodzi dokładnie na to samo cię przyjąć albo że chętnie cię przyjmie ale dopiero jutro rano albo jutro o czternastej trzydzieści jeżeli owo jutro czasem tak się zdarza wypada w piątek będziesz musiał zwrócić uwagę na jadłospis w stołówce jeżeli bowiem podadzą rybę istnieje duże ryzyko że twój kierownik działu zadławi się ością i z tej racji będzie w bardzo złym humorze co nie przysłuży się twojej sprawie...
fragment
Georges Perec
O sztuce oraz sposobach usidlenia kierownika działu w celu upomnienia się o podwyżkę
Przełożył Wawrzyniec Brzozowski
Premiera 6 kwietnia 2011 r.
Jak poprosić szefa o podwyżkę? Można po prostu pójść i to zrobić. Ale można także przeczytać najpierw O sztuce oraz sposobach... To pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak karkołomnego zadania się podjęliśmy. Pisząc tę książkę, Perec chciał literacko zilustrować schemat organizacyjny, którym się inspirował - „sztuka i sposoby usidlenia swojego kierownika działu”. W efekcie powstała urocza, arcyzabawna i zupełnie nieschematyczna opowieść.
Georges Perec (1936-1982) - prozaik i poeta. Zalicza się go do najważniejszych pisarzy eksperymentalnych drugiej połowy XX wieku. Należał do grupy literackiej OuLiPo, której członkami byli też m.in. Raymond Queneau i Italo Calvino. Po polsku ukazały się jego Rzeczy (1965; wyd. pol. 1967), uhonorowane nagrodą Renaudot, nagrodzone Prix Médicis Życie. Instrukcja obsługi (1978; wyd. pol. 2001), Gabinet kolekcjonera (1979; wyd. pol. 2003) i Człowiek, który śpi (1967; wyd. pol. 2003). Życie... zostało nazwane przez Calvina „ostatnim wielkim wydarzeniem w historii powieści". W każdym niemal utworze Perec podejmował inną grę literacką, czego najlepszym dowodem jest La Disparition (1969) - powieść napisana bez użycia litery „e".
|