Wiedziony przepowiednią król wikingów wyprawia się porwać dziecko, gwaranta pomyślności swego ludu. Zamiast jednego, odkrywa dwa niemowlaki, bliźniaczych synów śmiertelniczki i nordyckiego boga. Jednemu pisany jest los dziedzica królewskiego rodu, drugiemu – żywot wśród wilków.
Niekonwencjonalne ujęcie mitu o wilkołaku. Ociekające krwią, pachnące żelazem. Rozbrzmiewające złowieszczymi zaklęciami i szczętem oręża.
Można powiedzieć, że akcja „Synów boga” toczy się dwutorowo: na poziomie ludzkim i nadprzyrodzonym. Wali, Feileg i osoby z ich otoczenia zostają wciągnięci w boskie manipulacje – za sznurki ciągną Odyn i Loki, a swoje trzy grosze dorzuca również królowa wiedźm Gullweig. Gdy mowa o celach i ambicjach nordyckich bóstw, nie ma czytelnych granic między dobrem a złem ocenianymi w ludzkich kategoriach. Bracia kierują się porywami uczuć i uśpionymi instynktami, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, co kryje się za wydarzeniami, którym muszą sprostać i jak daleko mogą sięgać ich konsekwencje.
„Synowie boga M.D. Lachlana nie są banalną historyjką fantasy, udekorowaną Wikingami i wilkołakami. To powieść, w której właśnie realia dawnej Skandynawii odgrywają olbrzymią rolę, a autor starannie odrobił pracę domową.”
Jerzy Rzymowski, Nowa Fantastyka
M.D. Lachlan (właśc. Mark Barrowcliffe) – brytyjski autor i dziennikarz, wcześniej komik; rocznik 1964. Pod prawdziwym nazwiskiem opublikował kilka popularnych książek, w tym znane w Polsce Dziewczyna nr 44 i Niewierność młodego tatusia. Prawa do ich ekranizacji zakupił nagrodzony Oskarem reżyser Ron Howard. Od dziecka zafascynowany gatunkiem fantasy, niegdyś z pasją grywał w Dungeons & Dragons. Młodzieńczą fascynację opisał w uznanej przez krytyków autobiograficznej książce The Elfish Gene. Wydani pod pseudonimem Synowie boga stanowią jego debiut fantasy, a zarazem początek planowanej serii.