|
Na powiece ma zaledwie pół milimetra grubości oraz niewielką ilość podtrzymujących ją włókien kolagenowych i elastynowych. Pomimo swojej delikatnej struktury jest narażona na działanie takich samych czynników zewnętrznych, jak lepiej przygotowana do obrony skóra innych części twarzy. Ta niezwykle subtelna strefa codziennie intensywnie „pracuje” - jest poddawana silnym napięciom, gdy chronimy wzrok przed jaskrawym światłem, drażniona podczas odruchowego pocierania twarzy, czy naciągana podczas demakijażu. Dziś możemy zapewnić niezwykle wymagającej skórze wokół oka specjalny program pielęgnacyjny, który pozwoli jak najdłużej zachować jej młody i piękny wygląd.
Precyzyjna pielęgnacja
Patrząc na kosmetologię z historycznego punktu widzenia, wybór metody przeciwdziałającej starzeniu się skóry przypominał decyzję „wszystko albo nic”. Można było pozostawić twarz upływowi czasu, albo też radykalnie usunąć problem jednym cięciem skalpela. Ostatnie 5 - 10 lat wprowadziło na tym polu istotne zmiany. Pojawiły się zabiegi minimalnie inwazyjne, celujące w specyficzne obszary problemów – Botox®, mini-liftingi lub wstrzyknięcia, które odsuwają konieczność ingerencji chirurgicznej. Dzięki nim nie ma potrzeby pełnego liftingu, a kobiety mogą same „projektować” sposób i metodę odmładzania. Dziś, z myślą o kobietach, które chcą bezinwazyjnie, dzień po dniu dbać o młody wygląd skóry, stworzono kosmetyczną alternatywę w postaci profesjonalnej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu są zawarte w kosmetykach nowoczesne składniki aktywne zapewniające skórze wokół oczu spektakularne rezultaty odmładzające, np. pentapeptyd Pal-KTTKS. Badania kliniczne nad skutecznością peptydów wykazały np. znaczną poprawę w zakresie zmniejszenia widoczności zmarszczek i cieni pod oczami, jak również ujędrnienie skóry już po kilku tygodniach regularnej aplikacji.
Wybór właściwego kosmetyku
Odpowiedni preparat jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji. Wybierając go warto kierować się nie tyle wiekiem, lecz kondycją skóry wokół oczu. Nie mniej ważny będzie także sposób i miejsce nakładania kosmetyku - powinien on być bardzo delikatnie aplikowany, aby nie powodować naciągania skóry. W zachowaniu młodego spojrzenia pomoże także choćby sporadycznie wykonywany, relaksujący masaż. Ruchy rąk powinny być lekkie i jak najmniej rozciągające skórę wokół oczu, która właśnie w tym miejscu jest najmniej napięta i przez to szczególnie podatna na tworzenie się zmarszczek. Niebagatelny wpływ na kondycję skóry wokół oczu ma także właściwe oświetlenie podczas pracy, całoroczna ochrona oczu przed promieniowaniem UV oraz odpowiednia ilość snu. Także codzienny demakijaż powinien być wykonywany specjalnym preparatem, który rozpuści nie tylko cienie, kredkę i eyeliner, ale też wodoodporną maskarę, a ponadto ukoi i zrelaksuje zmęczoną skórę.
Decydując się na konkretny krem, żel lub serum pamiętajmy więc, aby wybrany kosmetyk był zawsze dostosowany do aktualnych potrzeb skóry wokół oczu. Nie należy nakładać zbyt dużo preparatu pielęgnacyjnego na skórę w okolicy oczu, gdyż może to wywołać lekką opuchliznę. Rozmieszczamy trzy, cztery kropki kosmetyku na dolnej powiece i dwie pod łukiem brwiowym. Delikatnie rozprowadzamy specyfik środkowym palcem. Używając palca wskazującego, zwiększamy ryzyko naciągnięcia skóry.
Różne potrzeby, różne rozwiązania
Delikatna skóra wokół oczu ma złożone potrzeby. Pielęgnacja tego obszaru nie może zatem ograniczyć się jedynie do nałożenia „kremu pod oczy”. Powinniśmy działać 360° wokół oka, a dokładnie w trzech strefach: Powieki górne – zdecydowane wzmocnienie i ujędrnienie, efekt liftingujący, redukcja obrzęków Kąciki oczu – wygładzenie, spłycenie linii mimicznych i zmarszczek Pod oczami – rozjaśnienie i rozświetlenie, poprawa kolorytu, redukcja obrzęków, spłycenie linii mimicznych i zmarszczek.
Główne problemy skóry wokół oczu, najczęściej wymieniane przez kobiety, to tzw. „kurze łapki”, cienie i obrzęki pod oczami oraz tzw. „opadająca powieka”.
Kurze łapki - to maleńkie zmarszczki mimiczne najszybciej pojawiające się wokół oczu. Skąd się biorą? Mrugamy powiekami średnio 10 tysięcy razy dziennie, uśmiechamy się, robimy miny. Skóra wokół oczu aktywnie pracuje, a poza tym jest trzykrotnie cieńsza niż na reszcie ciała. Nic dziwnego, że wcześnie, już około 25. roku życia, tworzą się na niej zmarszczki. Jeśli nie zlikwidujemy ich w porę, zaczną się pogłębiać. Na delikatny żel lub krem nawilżający nigdy nie jest za wcześnie, zwłaszcza, gdy widzimy już pierwsze oznaki starzenia się skóry wokół oczu. Kiedy stają się one bardziej widoczne, warto zastosować intensywniejszą kurację odmładzającą, np. z witaminami i peptydami.
Idealnie, jeśli wybrany kosmetyk pomaga skutecznie odmłodzić skórę, jednocześnie zapewniając też odpowiednią ochronę, aby efekty utrzymywały się jak najdłużej. Na kurze łapki warto stosować produkt ze specjalnym aplikatorem. Dzięki precyzyjnej aplikacji, substancje aktywne wnikają dokładnie w zagłębienia, przez co są efektywnie absorbowane i odmładzają wygląd skóry „od wewnątrz”. Nie bez znaczenia jest również natychmiastowy efekt redukcji widoczności zmarszczek dzięki specjalnym mikro-cząsteczkom o działaniu wypełniającym. Uzyskany rezultat obserwujemy wprawdzie przez kilka, kilkanaście godzin, ale dzięki temu zmarszczka zostaje błyskawicznie wypełniona, zaś składniki aktywne pracują jednocześnie na stałą poprawę wyglądu.
Cienie pod oczami i obrzęki są często spowodowane gromadzeniem się płynów, limfy i tłuszczu pod skórą. Mogą być wynikiem stresującego trybu życia, alergii, przebytych chorób lub pamiątką przekazaną w genach przez przodków. Szare obwódki pod oczami na ogół z wiekiem stają się coraz wyraźniejsze. Nieestetyczna opuchlizna najbardziej widoczna jest po przebudzeniu. Aby się jej pozbyć, warto wykonać delikatny masaż okrężnymi ruchami, który stymuluje przepływ płynów ustrojowych i usprawnia ich cyrkulację. Pomaga to zredukować widoczność obrzęków oraz nadaje skórze zdrowszy koloryt. Do takiego masażu warto zastosować specjalny, elastyczny aplikator wypełniony preparatem pielęgnującym. Pomaga on uzyskać optymalną siłę nacisku i jego rozmieszczenie i tym samym uniknąć efektu rozciągania skóry, do którego może dojść przy masażu opuszkami palców.
Oprócz kosmetyku pobudzającego mikro-krążenie, zmniejszającego cienie oraz obrzęki pod oczami, można naprzemiennie stosować chłodne kompresy z herbaty lub szałwi oraz odpowiedni makijaż – jasny korektor, puder w naturalnym odcieniu.
Opadająca powieka – to najczęściej efekt osłabienia struktury skóry, tym samym utrata jej jędrności i elastyczności. Kolagen jest jednym z kluczowych białek strukturalnych. Działa jak dobry materac sprężynowy, zapewniając skórze jędrność i sprężystość. Niestety, każdego dnia skóra jest narażana na atak szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak promienie UV, czy wolne rodniki, które mogą uszkodzić włókna kolagenowe, a to z kolei może prowadzić do utraty jędrności i elastyczności. W rezultacie skóra sprawia wrażenie rozciągniętej i łatwo poddaje się siłom grawitacji. Efekty tego obserwujemy m.in. na podbródku, linii żuchwy oraz powiekach górnych. Za jędrność skóry odpowiada także tzw. turgor komórkowy, czyli wewnątrzkomórkowe uwodnienie. Turgor jest odpowiedzialny za podtrzymanie napęcznienia, wzmocnienie kształtu i objętości ponad 10 milionów indywidualnych komórek na powierzchni skóry. Skóra z dobrym poziomem turgoru może więc utrzymać jędrny i młody, odnowiony wygląd. Podobny mechanizm obserwujemy u roślin. Pozbawione wody – więdną. Gdy włożymy roślinę do wody odzyskuje ona turgor i na nowo staje się prężna, odzyskując poprzedni kształt.
Podobnie dzieje się z naszą skórą - jeśli pomożemy zatrzymać utratę wody i przywrócić odpowiednie nawilżenie oraz wzmocnić jej barierę ochronną, powróci jej młodzieńczy turgor, a komórki odzyskają właściwą objętość i kształt. Na powiekę górną idealny będzie zatem preparat, który nie tylko wykazuje silne działanie odmładzające, ale dodatkowo skutecznie podnosi poziom nawilżenia naskórka. Dodatek składników powodujących natychmiastowe napięcie naskórka i uniesienie powieki spowoduje, że nie będziemy musiały oczekiwać tygodniami na pełny efekt pielęgnujący.
Szczególne potraktowanie wybranego obszaru twarzy może zapewnić lepsze, bardziej spektakularne rezultaty. Precyzyjna aplikacja daje nam możliwość działania 360° wokół oka (powieka górna, dolna i kącik oka), pomagając w widoczny sposób odmłodzić wygląd skóry bez drastycznych metod. Aby jednak wyglądać o 360° młodziej trzeba zastosować intensywne metody pielęgnacji całej twarzy.
Aleksandra Artiuch, Kosmetolog, Główny Ekspert marki OLAY
autor: / źódło: / opracowanie:
Olay
|