|
Różnorodność dostępnych obecnie typów soczewek sprawia, że można je dobrać większości pacjentów i skorygować praktycznie każdą wadę refrakcji. Istotną jest, aby pamiętać, że pierwsze soczewki kontaktowe pacjent powinien zakładać pod okiem specjalisty, by uniknąć niepotrzebnych powikłań. Równie ważne są systematyczne badania kontrolne: w pierwszym miesiącu użytkowania, a następnie przynajmniej co 6 miesięcy. Niedopuszczalna jest zmiana typu i parametrów soczewek bez konsultacji okulisty. Nawet jeżeli zakupiona samowolnie soczewka wydaje się komfortowa, nie oznacza to, że nie przyniesie szkody przy długotrwałym stosowaniu.
Pierwsze na rynku pojawiły się soczewki twarde wykonane z pleksiglasu, a następnie soczewki sztywne gazoprzepuszczalne, które obecnie są stosowane tylko w specjalnych przypadkach. Najbardziej popularne są dzisiaj soczewki miękkie, z materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych. Te ostatnie charakteryzują się bardzo wysoką przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu nie zaburzają miejscowego metabolizmu i są bardziej bezpieczne dla rogówki niż ich hydrożelowe poprzedniczki.
Soczewki kontaktowe są przeznaczone głównie do korekcji wad wzroku. Oprócz soczewek jednoogniskowych korygujących krótkowzroczność lub nadwzroczność dostępne są soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu i progresywne dla osób po 40 roku życia. Osobną grupę stanowią soczewki kolorowe. Wśród ich użytkowników jedynie połowa to ludzie z wadą wzroku. Pozostali, bez wady, zmieniają kolor oczu w celach kosmetycznych. Mimo to muszą oni pamiętać, że soczewki kolorowe, jak wszystkie inne, powinny być dobrane przez specjalistę i że konieczne są regularne wizyty kontrolne.
Dr Anna Dyczkowska, specjalista chorób oczu
Cdn.
|