Leczenie otyłości.
Otyłość jest chorobą, która powinna być leczona, dlatego osoby, których BMI wynosi, bądź przekracza 30 kg/m2 powinny zgłosić się do lekarza.
Leczenie otyłości zaczyna się od ustalenia odpowiedniej diety. Dietę, po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, ustala dietetyk. Zalecenia dietetyka dotyczące posiłków to m.in.:
- zmniejszenie kaloryczności potraw
- ograniczenie spożycia tłuszczów
- ograniczenie spożycia cukrów
- eliminacja z diety słodyczy, napojów gazowanych i alkoholu
- zwiększenie spożycia warzyw i owoców
Lekarz powinien zalecić także wzmożoną aktywność fizyczną, niezbędną w trakcie kuracji odchudzającej. Może to być: spacer, jazda na rowerze, basen, siłownia, aerobic itd.
Codzienne obowiązki również pomagają nam spalić zbędne kalorie i tym samym zmniejszyć masę ciała, przykładowo godzina prasowania to utrata około 120 kcal, a mycie okien pozwala spalić nawet 300 kcal. Aktywność fizyczna zapobiegnie również efektowi jo-jo po skończonej kuracji.
Najlepsze efekty dają ćwiczenia w grupie, gdzie mamy dodatkową motywację do zwiększenia wysiłku i większej pracy przy odchudzaniu. Wspólny cel grupy to także wsparcie psychiczne w walce ze zbędnymi kilogramami.
W przypadku otyłości III stopnia lekarz może przepisać nam dodatkowe środki farmakologiczne. Dzieje się tak w przypadku, gdy osoba otyła choruje na cukrzycę typu II, niewydolność układu krążenia, nadciśnienie tętnicze lub ma podniesiony poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wtedy zmniejszenie ciężaru ciała związane jest z obniżeniem bardzo wysokiego ryzyka zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjenta.
Lekarze często przepisują leki także wtedy, gdy próby leczenia samą dietą i aktywnością fizyczną nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Sprawdź swoje BMI!