|
Informacja ta została ogłoszona w piątek 30 stycznia podczas oficjalnej konferencji prasowej w Barbican Centre w Londynie zorganizowanej przez przedstawicieli władz Krakowa.
Orkiestra zwana Ambasadorem Pokoju zagra w Krakowie we wtorek 1 września, dla upamiętnienia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce. Koncert odbędzie się w kościele św. św. Piotra i Pawła i będzie jednocześnie pokazywany na telebimach umieszczonych na Rynku Głównym i Małym Rynku. Organizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
World Orchestra for Peace to wyjątkowa grupa muzyków skupiająca wirtuozów grających na co dzień w ponad 70 czołowych orkiestrach z 40 krajów świata. Muzycy pod dyrekcją Valery’ego Gergieva dzielą się swoim talentem, aby ukazać fenomen, który twórca orkiestry, Sir Georg Solti, określił jako „wyjątkową potęgę muzyki w służbie pokoju”. Najważniejsze przesłanie owej niepowtarzalnej grupy muzyków stanowi jedność: gromadzą się oni na zaledwie kilka dni, aby zagrać koncert i tym samym udowodnić, że ludzie różnej rasy, religii, koloru skóry, czy wyznania mogą współpracować, aby osiągnąć wspólny cel, czyli pozwolić słuchaczom doświadczyć muzyki na światowym poziomie, harmonii, czy wreszcie, miejmy nadzieję – pokoju.
Muzycy World Orchestra for Peace występują wspólnie wyłącznie przy wyjątkowych okazjach, związanych z promocją idei pokoju lub odbudowy, a zatem pojęć, które stanowią podstawy jej wyjątkowej misji. W lipcu 1995 r. Sekretarz Generalny ONZ, Boutros Boutros-Ghali, zwrócił się do Sir Georga Soltiego z prośbą o poprowadzenie specjalnego koncertu z okazji 50-lecia powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. W pierwszym koncercie World Orchestra for Peace wzięło udział osiemdziesięciu jeden muzyków. Kolejną okazją do występu zespołu pod batutą jego twórcy miał stać się koncert inauguracyjny w nowym Teatrze Festiwalowym (Festspielhaus) w Baden-Baden w roku 1998, ale plany pokrzyżowała śmierć Soltiego we wrześniu 1997 r. Jako jego następcę na stanowisku dyrygenta Orkiestry wybrano Valery’ego Gergieva, który pełni tę rolę do dziś.
Na festiwalu muzyki klasycznej BBC Proms w roku 2000 Orkiestra zaprezentowała La Mer („Morze”) Debussy’ego oraz VII Symfonię Szostakowicza „Leningrad”, aby upamiętnić 60. rocznicę zmasowanych nalotów Luftwaffe na Londyn (tzw. London Blitz). Na osobiste zaproszenie Valery’ego Gergieva Orkiestra zagrała również na otwarciu festiwalu „Gwiazdy Białych Nocy”, podczas obchodów 300-lecia St Petersburga w maju 2003 r. oraz na ceremonii zamknięcia Moskiewskiego Festiwalu Wielkanocnego. Z kolei w roku 2005 muzycy upamiętnili 60. rocznicę ustania działań zbrojnych na Dalekim Wschodzie czterema koncertami w ramach Crédit Suisse Tour: w Londynie, Berlinie, Moskwie i Pekinie. Natomiast podczas tournée Solti Memorial Tour w roku 2007 Orkiestra wystąpiła w Rotterdamie, Budapeszcie i Brukseli.
19 października 2008 roku World Orchestra for Peace zagrała w Jerozolimie koncert, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem pełnej widowni. Jego przesłaniem było dążenie do pokoju w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie, a symbolicznym gestem – zaangażowanie do wykonania V Symfonii Mahlera dwóch pierwszych skrzypków różnych narodowości: izraelskiej i jordańskiej.
|