|
Kto uczy się języków w czasie wakacji?
Tatiana Saternus, metodyk ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua twierdzi, że słuchacze kursów letnich stanowią grupę osób, którym łatwiej jest zmobilizować się do intensywnej nauki przez miesiąc lub dwa w czasie wakacji, niż w ciągu roku szczególnie, że efekty widoczne są znacznie szybciej niż w przypadku standardowych kursów. – Znaczna część uczestników zajęć letnich to osoby pracujące, w różnym wieku. Słuchaczy powyżej 40-tego roku życia z roku na rok przybywa. Latem mają mniej obowiązków rodzinnych i wykorzystują wolny czas, czy urlop, aby podnieść kwalifikacje zawodowe. Młodzież i studenci to mniejszość. Wśród uczących się w wakacje najwięcej jest naszych stałych słuchaczy, którzy od października kontynuują naukę na wyższym poziomie - mówi.
Propozycje kursów letnich przygotowywane są co roku zgodnie z najnowszymi tendencjami i preferencjami słuchaczy. Poza intensywnymi kursami miesięcznymi i dwumiesięcznymi oraz konwersacyjnymi oferta obejmuje indywidualne kursy typu face to face. Wybierają je osoby, którym zależy na poszerzeniu swojej wiedzy w określonym zakresie tematycznym, ucząc się sam na sam z lektorem.
Dlaczego się uczymy?
Niezmiennie od lat, głównym powodem nauki języka jest praca. Aż 44 proc. badanych przez ESKK w I kw. tego roku potrzebuje języka do celów zawodowych, bez względu na to, czy będą pracować w kraju, czy za granicą. Co piąta osoba chce dzięki językowi lepiej poznać kulturę obcego kraju. Podobna liczba badanych zamierza wykorzystać język podróżując. Dla przyjemności uczenia się umiejętności językowe zdobywa około 17 proc. respondentów. Znaczna grupa osób potrzebuje go do swobodnego korzystania z internetu.
|