Główne cele projektu:- Ułatwienie dostępu do kultury i zapewnienie większego udziału mieszkańców Europy w kulturze, przy uwzględnieniu zróżnicowania regionalnego i kulturalnego
- Zachowanie, zwiększenie dostępności, waloryzację i ochronę, na poziomie europejskim, wspólnego dziedzictwa kulturowego zawartego w europejskich mitach, legendach i opowieściach założycielskich leżących u początków miast, państw, krain Europy
- Rozpowszechnianie wiedzy o wspólnej historii, wspólnych dla narodów Europy korzeni i wartości kulturalnych, jak
i wspólnego dziedzictwa kulturowego
Cele te będą osiągnięte poprzez zorganizowanie przedstawień, parad ulicznych i spektakli na wodzie opartych na mitach i legendach krajów uczestniczących w projekcie, które mają za zadanie trafić do szerokiej masy odbiorców.
Warsztaty dla artystów, nauczycieli i dzieci mają zaszczepić idee Europy jako wspólnego domu i przybliżyć mityczną historię i legendy innych krajów.
Wystawa prac dzieci w krajach europejskich spoza Unii zapewni jeszcze szerszą rzeszę odbiorców podobnie jak internetowa transmisja parady w Krakowie.
Tylko na poziomie europejskim możliwe jest pokazanie wspólnych korzeni naszych kultur i umocnienie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej.
Parada Smoków w Krakowie odbędzie się jako impreza organizowana w ramach Święta Miasta oraz uroczystości rocznicowych 750-lecia nadania praw miejskich dla Krakowa.