|
Z niebieskim oczkiem, z błękitnym niebem na szczęście...
Ten najważniejszy pierścionek może więc być złoty, z białego złota, może być i srebrny, a nawet z innego metalu, jeśli taka jest fantazja narzeczonych; może być z brylantem, ale też szafirem, szmaragdem czy nawet koralem; może być delikatny i drobny, jak i pokaźnych rozmiarów - nie ma na szczęście reguły, której koniecznie trzeba się trzymać. Zasadą jest jednak, że powinien być piękny, wyjątkowy i niekoniecznie najtańszy - to rada dla przyszłych panów młodych - by ich ukochana nie poczuła się dotknięta, żeby nie przyszło jej do głowy, iż na tym podarunku jej narzeczony oszczędził. Czasem przyszłe panny młode - w pogoni za oryginalnością - kręcą nosem na brylanty i złoto, warto jednak pamiętać, że z wiekiem gust się trochę zmienia i coraz bardziej docenia się jakość. Szlachetne kruszce i kamienie przetrwają lata i zawsze będą tak samo piękne. Dlatego lepiej poszukać oryginalnego wzoru zamiast oryginalnego, czy wręcz dziwnego materiału.
Kupowanie i ofiarowanie...
Wybór i zakup pierścionka zaręczynowego to - nie ma co ukrywać - prawdziwy sprawdzian dla przyszłego pana młodego i męża. Może on poszukać pierścionka zupełnie sam - na wszelki wypadek warto jednak przy zakupie zastrzec możliwość zwrotu lub wymiany, gdyby wzór lub - co bardziej prawdopodobne - rozmiar klejnotu tego wymagał. Inną możliwością - gdy nie czuje się pewnie i nie zna dobrze gustu swej wybranki - są zakupy z pomocą koleżanki czy przyjaciółki jego przyszłej narzeczonej. A najlepiej, gdy przyszły narzeczony poszuka pierścionka sam, a gdy znajdzie odpowiedni, pokaże go przed zakupem swej dziewczynie, by i ona mogla go ocenić, a nawet przymierzyć. Przed laty ofiarowanie pierścionka zaręczynowego odbywało się bardzo uroczyście, a sam klejnot był uprzednio poświęcony, bo zaręczyny były już namiastką samego ślubu. Dziś uroczystość jest coraz częściej bardzo kameralna, albo wręcz intymna.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
Faktycznie, można się pogubić, bo co narzeczona, to inny wybór. Jedne noszą pierścionek na palcu serdecznym prawej ręki, inne - ręki lewej; są i takie, które noszą pierścionek na palcu środkowym. Tradycyjnie zasadą było, by pierścionek zaręczynowy był na palcu serdecznym lewej ręki i jeśli jego rozmiar na to pozwala, tak powinien być nadal noszony. Po ślubie może pozostać na tej samej ręce, lub być zakładany wraz z obrączką, na palcu serdecznym ręki prawej - niektóre sklepy jubilerskie oferują nawet zestawy - pierścionek i obrączkę ślubną dopasowane do siebie, tak by mogły po ślubie być noszone razem. Jeśli jednak nie lubisz zbyt wielu klejnotów obok siebie, za to lubisz tradycję, pozostaw pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej ręki, gdzie go założysz w dniu zaręczyn: na ich pamiątkę i na szczęście...
|