|
O książce
„Szatan z siódmej klasy”, obok „Szaleństw panny Ewy”, „Przygód Koziołka Matołka” i „O dwóch takich, co ukradli księżyc” jest utworem należącym już dzisiaj do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie adaptowany teatralnie i filmowo, stanowi żelazną pozycję lekturową młodych czytelników i cieszy się nie słabnącą popularnością.
To trzymająca w napięciu pełna detektywistycznych wątków opowieść o chłopcu, który przeżywa niebezpieczną przygodę związana z tajemniczymi „drzwiami Francuza”. Główny bohater, Adaś Cisowski, jest inteligentnym i bystrym 17-letnim chłopcem jego nauczyciel, profesor Paweł Gąsowski maniakalny historykiem i niebywale roztrzepany starszy pan poznaje przez przypadek niezwykle zdolności logicznego myślenia swojego ucznia.
Zdesperowany postanawia poprosić go o pomoc w rozwikłaniu zagadki gnębiącej jego brata. W starym domu matematyka Iwona Gąsowskiego zjawia się tajemniczy Francuz, który pragnie kupić posiadłość brat profesora nie godzi się na taką transakcję. Od tego momentu „spokojna” rodzina Gąsowskich jest permanentnie okradana a ofiara przestępstwa stają się... drzwi. Adaś postanawia rozwikłać zagadkę.
O reżyserze
Józef Skwark urodził się w 1938 roku w Balicach. Jest aktorem i reżyserem teatralnym. W 1961 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, a w 1979 wydział Reżyserii Dramatu krakowskiej szkoły teatralnej.
W teatrze po raz pierwszy rozpoczął pracę 19 listopada 1960 roku rolą Puka w Szekspirowskim „Śnie nocy letniej”, wystawionym na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. W ciągu swej całej kariery artystycznej pracował jako aktor, reżyser i dyrektor artystyczny dwóch teatrów - w Kielcach i Koszalinie.
|