|
Przed ślubem warto zapytać księdza, który będzie odprawiał Mszę św., jak będą wyglądały jej elementy i uzgodnić z nim wszystkie szczegóły. Na stronach Wedding TV ksiądz Piotr Skibniewski postara się wyjaśnić symbolikę ceremonii ślubu.
Powitanie i droga do Chrystusa
Przed rozpoczęciem Mszy świętej kapłan wychodzi na powitanie pary młodej oczekującej go w przedsionku kościoła. Ten gest powitania na pewno zmniejsza napięcie towarzyszące wydarzeniu i stres przyszłych małżonków, jednak jego zadanie i symbolika jest głębsza. Ksiądz prowadzi następnie młodą parę do ołtarza - ta droga przez kościół jest niejako symbolem drogi i przyjścia do Chrystusa.
Liturgia Słowa
Następnym elementem ceremonii jest Liturgia Słowa. Słowo Boże rodzi wiarę, umacnia naszą wiarę. "Wiara rodzi się ze słuchania", jak powiada święty Paweł (Rz 10,17) - dlatego tak ważny jest ten element ceremonii - czytania oraz homilia. Kapłan ma wybór czytań na ceremonię ślubu - często przypominana jest ewangelia o weselu w Kanie Galilejskiej. Kościół odczytuje przyjęcie przez Chrystusa zaproszenia na wesele jako uświęcenie przez Boga małżonków i przypomina, ze sakrament małżeństwa powinien być właśnie zaproszeniem Chrystusa do życia małżonków. Modlitwą do Niego, by zechciał im pomagać w ich życiu małżeńskim.
Modlitwa do Ducha Świętego i Sakrament Małżeństwa
Po kazaniu jest modlitwa o przywołanie Ducha Świętego. Stanowi ona prośbę do Boga o obdarzenie małżonków światłem, mocą i mądrością. Teraz następuje udzielenie sakramentu małżeństwa - wbrew powszechnie panującej opinii - to nie ksiądz, ale małżonkowie wzajemnie udzielają sobie tego sakramentu, a kapłan jest tylko jego świadkiem. Ważne, by małżonkowie byli świadomi wagi składanej przysięgi i byli do ceremonii odpowiednio przygotowani poprzez dobrą spowiedź i otwartość na dary Boże.
Małżeństwo przypomina nam na ziemi oblubieńczą miłość Chrystusa, jest obrazem tej miłości, wskazówką i jednocześnie zadaniem dla małżonków, bo każdy dar Boga jest jednocześnie zadaniem.
|