|
Kobiety niekarmiące piersią mogą korzystać z typowych, dwuskładnikowych (estrogen + progestagen) pigułek antykoncepcyjnych. Zwykle zaleca się by pierwszą tabletkę antykoncepcyjną przyjąć w około 3-6 tygodni po porodzie (w zależności od ustaleń z lekarzem prowadzącym).
Oczywiście, te kobiety mają także do wyboru wiele innych metod antykoncepcyjnych, o których warto porozmawiać z lekarzem w czasie najbliższej wizyty. Karmienie piersią chroni do pewnego stopnia przed ciążą, ale nie jest to metoda w pełni skuteczna (szczególnie gdy okres karmienia wydłuża się powyżej trzech miesięcy, co przecież jest zalecane).
W przypadku karmienia piersią „na żądanie” pierwsza owulacja zwykle nie następuje wcześniej niż w 3-6 miesięcy od porodu. Jeżeli nie decydujesz się na kolejne dziecko, to koniecznie omów z lekarzem sprawy antykoncepcji. Wiadomo bowiem, ze także kobiety karmiące mają do wyboru wiele metod antykoncepcyjnych. Mogą one korzystać z prezerwatyw lub środków plemnikobójczych, mogą korzystać z pigułek jednoskładnikowych zawierających jedynie progestagen lub z antykoncepcji w postaci zastrzyku domięśniowego, zawierającego preparat hormonalny.
O ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, możliwe jest zastosowanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Na szczególną uwagę zasługują pigułki antykoncepcyjne, zawierajęce tylko jeden rodzaj hormonu (progestagen). Są one bowiem tak samo skuteczne, jak zwykłe pigułki antykoncepcyjne (zawierające dwa rodzaje hormonów), są łatwe w stosowaniu (codziennie o tej samej porze) i nie zaburzają laktacji.
|